Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
ozguvenli-olmanin

5 Adımda Özgüvenli Olmanın Yolları

Özgüven, bir insanın sahip olabileceği en çekici özelliklerden biri olsa da zaman zaman kendimiz hakkındaki olumsuz düşünceler bizi etkisi altına alarak özgüvenimizi kaybetmemize sebep olabilir. Özgüven eksikliğinden dolayı yaşadığımız korkular yeteneklerimizi göstermemize ve başarıya ulaşmamıza engel olabilir. Ancak iyi haber şu ki, daha özgüvenli olmanın birtakım yolları vardır. Bu süreçte kendinize karşı nazik olmak ve bakış açınızı değiştirmeye çalışmak oldukça önemlidir.

Aşağıdaki 5 adım kendinizi daha özgüvenli hissetmenize yardımcı olabilir.

Güçlü Yönlerinizi Belirleyin

İyi olduğunuz şeyler yapmak kendinize olan güveninizin artmasını sağlar. Güçlü yönleriniz daha da güçlendikçe kendinize olan inancınız da büyüyecektir. Kendiniz hakkında düşünün ve güçlü yönlerinizin neler olduğunu belirleyin. Ardından bu özellikleri daha da güçlü hale getirmeye çalışın. Örneğin, belirli bir sporda iyiyseniz haftada en az bir kez antrenman yapmaya özen gösterin. Güçlü yönlerinizi geliştirmek, özgüveninizi artırmanın yanında hayatınız hakkında daha memnun hissetmenizi de sağlayacaktır.

Kendinizle Olumlu Konuşun

Farkında olmasak da sözlerimiz duygularımızı, duygularımız ise dünyamızı şekillendirir. Çoğu zaman kendimize olan güvensizliğimizin sebebi iç sesimizin olumsuz düşünceler veya eleştiriler içermesidir. Kendinize yönelik olumsuz düşünceler ortaya çıktığında farkında olun ve düşünce kalıplarınızı değiştirin. Kendi yeteneklerinizi ve başarılarınızı hatırlayarak kendinize şüphe duymadan düşünebilirsiniz. Bu tarz motivasyon konuşmaları neler yapabileceğinizi ve olası çözümleri nasıl bulabileceğinizi düşünerek zorlukların üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

Kendinizi Başkalarıyla Kıyaslamayın

Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak, çoğu zaman bulunduğunuz yere sıkışıp kalmanıza neden olacak bahanelerdir. Her insan farklıdır. Ayrıca kendinizle kıyasladığınız insanların geçmişte kaç defa başarısız olduklarını bilemezsiniz. Eğer illa bir kıyas yapacaksınız ölçüyü kendiniz üzerinden yapmayı deneyin. Böylece ne kadar ilerlediğinizi görebilirsiniz. Bu ilerlemenin farkında olmak daha iyisini yapmak için sizi motive edecektir.

Kendinizi Olumlu İnsanlarla Çevreleyin 

Bir an durun ve etrafınızdaki insanların sizi nasıl hissettirdiğini düşünün. Birlikte vakit geçirdiğiniz insanlar farkında olmasanız da kendiniz hakkındaki düşünceleri ve tutumları sandığınızdan daha fazla etkileyebilir. Bazı insanlarla vakit geçirdikten sonra kendiniz hakkında olumsuz düşüncelere sahip oluyorsanız, belki de o insanlara veda etme zamanı gelmiş olabilir. Sizi yargılayan insanlar yerine sizi olduğunuz gibi kabul eden insanlarla beraber olun. Size olumlu şeyler hissettiren ve kendinize olan güveni artıracak insanlara daha fazla zaman geçirin.

Korkularınızla Yüzleşin

Kontrolün sizde olduğunu bilmek etrafınızı saran bir güven ve rahatlık duygusu verecektir. Sezgilerinize aykırı gibi gelse de korkutucu gibi gözüken şeylerinden peşinden gitmek ve bu korkuyu ortadan kaldırmak mümkün. Örneğin birinden randevu istemek veya bir iş başvurusunda bulunmak gibi durumları ertelemeyi bırakın. Özgüvenli olmanın en iyi yollarından biri korkularınızla yüz yüze gelmektir. Bu tür eylemlerde bulunmak yetenekli ve güvende hissetmenizi sağlayacaktır.

Güncel İçeriklere Göz At