Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
alkali-beslenme

Alkali Beslenme Nedir?

Alkali beslenme, asit oluşturan gıdalar yerine alkali gıdalar tüketmenin sağlığı iyileştirdiği fikrine dayanan bir diyettir. Ayrıca asit-alkali diyeti, alkali kül diyeti veya pH diyeti olarak da tanımlanmaktadır. Alkali beslenmenin temeli, yüksek asitli gıdaları tüketmenin vücudunuza zarar vereceğidir. Bunun aksine alkali veya nötr gıdalar tüketmek ise sağlığınızı destekleyecektir.

Alkali Beslenme İçin En İyi Gıdalar

 • Taze Meyve ve Sebzeler: Taze meyve ve sebzeler, alkali beslenmeyi en çok destekleyen gıdalardır. En çok tercih edilen gıdalar şunlardır: avokado, portakal, armut, şeftali, salatalık, kuşkonmaz, brokoli, lahana, kereviz ve yeşil fasulye.
 • Çiğ Yiyecekler: Yiyecekleri pişirmek alkalileştirici mineralleri tüketir. Bu yüzden ürünlerin büyük bir bölümünü çiğ tüketmek en iyisidir. Alkali beslenmeden en iyi şekilde yararlanmak için çiğ yiyeceklerin tüketimini artırın. Ayrıca meyve ve sebzeleri sıkmayı veya hafifçe buharda pişirmemeyi deneyin.
 • Bitki Bazlı Proteinler: Badem, barbunya ve lima fasulyesi en iyi seçimlerdir.
 • Yeşil İçecekler: Yeşil sebzeler ve otlardan toz halinde yapılmış içecekler, genellikle alkali oluşturan gıdalar ve klorofil içerir. Klorofil kanı alkalileştirmeye yardımcı olur.
 • Alkali Su
 • Alkali beslenmede tercih edilebilecek diğer iyi gıdalar arasında filizler, buğday çimi ve soya fasulyesi vardır.

Tüketilemeyecek Gıdalar

 • Makarna, pirinç, ekmek ve paketlenmiş tahıl ürünleri
 • Mısır gevreği gibi işlenmiş tahıllar
 • Kırmızı et, balık ve kümes hayvanları gibi proteinler
 • Yumurta
 • Kafein içeren içecekler ve alkol

Alkali Beslenmenin Faydaları

Diğer popüler diyetlerin aksine alkali diyet, besin değeri yüksek gıdalarla doludur. Şeker tüketimini kısıtlar ve sağlıksız gıdalardan kaçınmayı teşvik eder. Ayrıca hızlanan yaşlanma belirtilerini ve kademeli hücresel fonksiyon kaybını durdurmaya yardımcı olan önemli besinleri sağlar.

Kemik Yoğunluğunu ve Kas Kütlesini Korur

Kemiklerin gelişmesinde ve korunmasında mineral alımının önemli bir rolü vardır. Araştırmalar, alkalize edici meyve ve sebze tüketiminin, yaşlandıkça azalan kemik gücü ve kas erimesinden daha iyi korunmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

Alkali bir diyet, yağsız kas kütlesini korumak için önemli olan kalsiyum, fosfat ve magnezyum gibi minerallerin oranını dengeleyerek kemik sağlığını destekler. Ayrıca kemikleri koruyan büyüme hormonlarının üretimini ve D vitamini emilimini geliştirir.

Hipertansiyon ve İnme Riskini Azaltır

Alkali beslenmenin yaşlanma karşı etkilerinden biri de iltihaplanmayı azaltması ve büyüme hormonu üretiminde artışa neden olmasıdır. Bu, kardiyovasküler sağlığı iyileştirdiği anlamına gelir. Ayrıca hipertansiyon, inme ve hafıza kaybı gibi sorunlara karşı koruma sağlar.

Sağlıklı Kilonuzu Korumaya Yardımcı Olur

Alkali beslenme temelde asit oluşturan gıdaların tüketimini sınırlamakla ilgilidir. Ayrıca daha fazla alkali gıda tüketmeyi içerdiğinden kilo vermeyi kolaylaştırır. Alkali oluşturan gıdalar iltihap önleyicidir. Bu yüzden alkali beslenme, vücudunuzun gerçekten ihtiyacınız olan kalori miktarı ile tatmin olma imkanı verir.

Güncel İçeriklere Göz At