Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
doshalar

Ayurveda ve Doshalar

Ayurveda; dünyanın eter, hava, ateş, su ve toprak olmak üzere beş elementten oluştuğu fikrine dayanır. Bu elementlerin benzersiz kombinasyonu doshaları oluşturmak için bir araya gelir. Bilindiği üzere hepimizin doğuştan sahip olduğu bir mizacı vardır. Ayurveda’da bunu ifade etmek için dosha kelimesi kullanılır. Her elementin kombinasyonları vata, kapha ve pitta olarak bilinen üç mizah veya dosha ile sonuçlanır. Bu doshalar bir kişinin fizyolojik, zihinsel ve duygusal sağlığından sorumludur. Ayurveda’ya göre her insan bu üç gücün benzersiz bir kombinasyonundan oluşur. Her insan, genellikle biri diğerinden daha fazla öne çıkan benzersiz bir dosha oranına sahiptir. Örneğin, bir kişi çoğunlukla pitta olurken, bir diğeri çoğunlukla vata olabilir.

Ayurveda’ya göre, doshalar vücut dokusunun yaratılmasını ve korunmasını, atıkların ortadan kaldırılmasını ve duygular, anlayış, sevgi gibi psikolojik yönleri kontrol eder. Bir denge sağlandığında doshalar vücudun sistemlerini korur. Ancak yaşamda ilerlerken üç doshanın her birinin oranı çevreye, beslenmeye, mevsimlere, iklimlere, yaşam tarzına ve diğer birçok faktöre göre sürekli dalgalanır. Ayurveda, dengesini kaybetmiş alanlarda yeniden uyumun sağlanmasına yardımcı olabilir.

Vata Dosha

Vata dosha, genellikle hava ve boşluktan oluşur. Soğuk, hafif, kuru, akıcı ve ferah olarak tanımlanır. Sonbaharın serin ve canlı günleri vata’yı temsil eder. Vata dosha’ya sahip olan kişiler genellikle fiziksel olarak aktif, enerjik ve yaratıcı olarak tanımlanır. Alışılmışın dışında bir düşünce yapısına sahiptirler ancak dikkatleri kolayca dağılabilir. Yaratıcı çabalardan, yeni insanlara tanışmaktan ve yeni yerlere seyahat etmekten hoşlanırlar. Dengeli olduklarında canlı bir hayal güçleri vardır ve özgündürler. Dengeleri bozulduğunda ise endişeli ve kararsız görünebilirler. Vata dosha’ya sahip kişilerin ruh halleri havadan, çevredeki insanlardan ve yedikleri yiyeceklerden büyük ölçüde etkilenir. Genellikle soğuk el ve ayaklara sahip olmaları, kabızlık ve kuru cilt yaşamaları yaygındır.

Kapha Dosha

Kapha dosha toprak ve suya dayanır. Kapha dosha’ya sahip kişiler toprak ve su elementlerinin etkisinde doğuştan istikrarlı, şefkatli ve sadıktır. Genelde işleri adım adım yapmayı tercih ederler ve yaşamlarında düzenli bir rutini takip ederler. Dengeli olduklarında sevecen ve bağışlayıcıdırlar. Dengesiz olduklarında ise güvensiz ve kıskanç görünebilirler. Ayrıca değişim gerektiğinde bile motivasyonsuz, inatçı ve kayıtsız olabilirler.

Pitta Dosha

Pitta dosha ateş ve suya dayanır. Ateş elementinin etkisinde genellikle inatçı ve güçlü bir kişiliğe sahiptirler. Dayanıklı ve kaslı bir yapıya sahip olmalarıyla beraber kolay kızaran bir cilde sahiptirler. Yüksek motivasyonları ve güçlü bir iradeleri vardır. Herhangi bir işe veya oyuna rekabetçi bir duygu ile yaklaşırlar. Yeni beceriler kazanma ve kavramları kolayca anlama yetenekleri vardır. Bu, onları kendilerinden daha yavaş veya daha az odaklı insanlara liderlik etmelerine olanak tanır.

Güncel İçeriklere Göz At