Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
vata-sezonu

Ayurveda ve Sonbahar: Vata Sezonu

Yıl boyunca üç doshanın her biri mevsime göre çevremizde daha fazla bulunur. Sonbaharın sonlarından kış başlarına kadar uzanan dönem Vata sezonu olarak bilinir. Bu dönemde hava kuru, soğuk, rüzgarlı, sert ve düzensizdir. Bu; kuru cilt, kabızlık ve uykusuzluk gibi vata dengesizliklerine yol açabilecek vata enerjisi olduğu anlamına gelir.

Bu dönemde vata’yı kontrol altında tutmak için şu ipuçlarını takip edebilirsiniz:

Destekleyici Bir Sonbahar Diyeti Oluşturun

Mevsimsel olarak beslenmek, herhangi bir doshayı dengede tutmanın en güçlü yollarından biridir. Menü seçimlerinde sulu ve sıcak tercihler yapmak vata’nın soğukluğuna ve kuruluğuna karşı mükemmel bir panzehirdir. Vata sezonunda tatlı, ekşi ve tuzlu yiyecekleri tercih etmek; acı, keskin ve soğuk yiyeceklerden uzak durmak önemlidir.

Her öğünde çorba veya tencere yemekleri tüketmek sizin için dengeleyici olacaktır. Ayrıca kabak, bamya, nar ve portakal gibi tatlı ve sulu gıdalar da iyi bir tercih olacaktır.

Buğday, yulaf veya pirinç gibi pişmiş tahıllardan oluşan kahvaltılar yılın bu zamanında mükemmeldir. Süt, Hindistan cevizi sütü veya badem sütü ile pişirebilirsiniz. Ayrıca tatlandırıcı olarak kuru meyveler tercih edebilirsiniz. 

Günlük Bir Rutin Uygulayın

Vata’yı desteklemenin en etkili yollarından biri günlük bir rutin uygulamaktır. Kendinizi her gün aynı kalıplarla sınırlamanıza gerek yok. Her gün aynı saatlerde yemek yemeye, egzersiz yapmaya ve ritmik bir uyku programını takip etmeye çalışmanız yeterli olacaktır. Bu tür bir düzenlilik sinir sisteminizin gevşemesine, sindirim sisteminizin güçlü olmasına ve enerjinizin sabit kalmasına yardımcı olacaktır.

Egzersizleri Yeniden Planlayın

Ayurveda, egzersizlerinizi doğaya göre ayarlamanızı önerir. Sonbaharda gücümüz biraz daha düşük ve egzersiz kapasitemiz biraz daha azdır. Bu yüzden daha yavaş ve daha hafif egzersizler vücudumuz için en iyisidir. Yorucu olmayan yüzme, yürüyüş, bisiklet, yoga ve pilates en iyi seçimlerdir.

Sabahın erken saatleri (6:00-10:00) ve akşam saatleri (18:00-20:00) egzersiz için en iyi zamanlardır. Ancak akşamları egzersizlerin daha hafif olduğuna dikkat edin. Akşam yemeğinden sonra 15-20 dakikalık bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Dokularınızın tamamen rahatlamasını ve gençleşmesini sağlamak için egzersizlerinizi yeterli dinlenme ve uyku ile destekleyin.

Kendinize Zaman Ayırın

Yüksek vata, bizi daha fazlasını yapmaya teşvik edebilirken sonbaharda daha az şey yapmak önemlidir. Çok fazla aktivite veya uyarım vata dengenizi bozabilir. Bu yüzden bu dönemde hayır demek harika bir vata dengeleme uygulaması olabilir.

Sabahın erken saatlerinde veya öğleden sonra güneşlenmek, meditasyon yapmak ve beş dakikalık sessiz bir zaman ayırmak Vata sezonu boyunca sizi dengeleyecek rutinlerden bazılarıdır. Sabahın erken saatlerine ait sessizlik, dinginlik ve huzurdan yararlanmak gününüzün refahını artıracaktır.

Güncel İçeriklere Göz At