Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10

Bağışıklığınızı Güçlendirmenin Doğal Yolları

Vücudunuzun zannettiğinizden çok daha güçlüdür. Her gün, bağışıklık sisteminiz yeni enfeksiyonları önleyerek veya mevcut hastalıklarla savaşarak bakteri ve virüsleri kontrol altında tutmak için bir savunma mekanizması olarak çalışır.

Peki Beslenme hangi aşamada devreye giriyor? Vücudunuzu en iyi formda tutmak için vitaminlere, minerallere ve diğer besinlere ihtiyacınız var. Zayıf diyet seçenekleriyle bağışıklık sisteminize zarar verebilirsiniz – rafine şekerler, rafine karbonhidratlar, işlenmiş ve paketlenmiş gıdalar ve belirli yağlar (özellikle trans yağlar) iltihaplanmaya neden olabilir.

Bu gıdalar, vücudunuzu inflamatuar bir tehdit konusunda uyaran C-reaktif proteini (CRP) tetikleyebilir. İşlenmiş ve rafine edilmiş birçok gıda da önemli vitamin ve minerallerden yoksundur. Demir veya A, C ve D vitaminleri açısından düşük diyetler, beyaz kan hücrelerinde üretimin azalmasına neden olabilir.

Anti-inflamatuar veya antioksidan faydaları olan gıdalar ise bu durumu önleme konusunda etkilidir. Genel bir kural olarak, doğal antienflamatuarlar, iltihabı kontrol altında tutmaya ve hasta olduğunuzda semptomları sınırlamaya yardımcı olabilir. Antioksidanlar sizi serbest radikallerden korur ve ayrıca iltihaplanma tepkisi sırasında hasar gören hücreleri ve dokuları onarabilir.


Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirebilecek Besinler

Harvard Üniversitesi Sağlık Tabağı’nı sağlıklı beslenme alışkanlıkları oluşturmak için besin tüketim rehberi olarak kullanabilirsiniz. Genel olarak %50 meyve ve sebze, %25 tam tahıl ve %25 yağsız et ve protein için çaba göstermelisiniz.


Aralarından seçim yapabileceğiniz bazı yaygın yiyecek grupları örnekleri

Meyve ve Sebzeler:
Koyu yapraklı yeşiller (marul, lahana, ıspanak ve pazı), Turpgillerden sebzeler (brokoli, Brüksel lahanası, lahana ve karnabahar), Domates, Narenciye (greyfurt ve portakal), Meyveler (böğürtlen, yaban mersini ve ahududu)

Tam Tahıllar:
Tam buğday, Arpa, Kinoa, Yulaf, Esmer pirinç,

Yağsız Et ve Protein
Deniz Ürünleri, Kümes Hayvanları, Fasulye (Baklagiller, Mercimek ve Bezelye), Kuruyemişler (fındık, badem ve ceviz)

Beslenme yoluyla bağışıklığınızı artırmanın yollarına dair daha fazla örnek:

  • Prebiyotikler ve Probiyotikler
  • C ve D Vitaminleri
  • Eksik vitamin ve mineralleri beslenmenize katmak
  • Bağışıklık Güçlendiren Çaylar
  • Bir egzersiz planı oluşturmak
  • Gece uykusuna dikkat etmek

Güncel İçeriklere Göz At