Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
cilt-sagligini

Cilt Sağlığını Destekleyen Gıdalar Nelerdir?

Doğal yaşlanma sürecini durduramasak da yaşam tarzı seçimleriniz sağlıklı ve parlak bir cildi korumada önemli bir rol oynar. Aşırı güneşe maruz kalmaktan kaçınmak, güneş kremi kullanmak, alkol ve sigaradan uzaklaşmak cildinizi korumak için atmanız gereken bazı önemli adımlardır. Ancak cilt sağlığını desteklemenin en tatmin edici yolu, cilt hücrelerini koruyan ve cildin günlük işlevlerini destekleyen besinlerle dolu yiyecekler tüketmektir.

Cilt Sağlığını Destekleyen 5 Süper Gıda

Omega-3’ler gibi esansiyel yağ asitleri, antioksidanlar ve bitkisel besinler içeren gıdalar tüketmek daha sağlıklı ve parlak bir cildi korumak için önemlidir. İşte bu besinleri bol miktarda içeren 5 gıda!

Avokado

Avokado, sağlıklı yağlar bakımından zengindir. Bu yağlar, cilt sağlığı da dahil olmak üzere vücudunuzdaki birçok işleve fayda sağlar. Cildin esnek ve nemli kalması için bu yağlardan yeterince almak önemlidir.

Bununla birlikte, cildinizi oksidatif hasardan korumaya yardımcı olan E vitamini için de iyi bir kaynaktır. Ayrıca bol miktarda C vitamini, lutein ve zeaksantin içerir. C vitamini, sağlıklı ciltler için gereklidir. Cildinizin güçlü kalmasını sağlayan kolajenin oluşturulması için cildinizin C vitamine ihtiyacı vardır.

Yağlı Balıklar

Somon, uskumru ve ton balığı gibi yağlı balıklar sağlıklı ciltler için mükemmel besinlerdir. Cilt sağlığını desteklemek için gerekli olan omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir.

Omega-3 yağ asitleri, cildi esnek ve nemli tutmak için gereklidir. Cildinizi güneşin zararlı UV ışınlarına karşı daha güçlü hale getirir. Kızarıklık ve akneye sebep olan iltihaplanmayı azaltır.

Aynı zamanda yağlı balıklar, cildiniz için önemli antioksidanlardan biri olan E vitamini içerir. Bu yüzden cildinizi serbest radikallerin ve iltihaplanmanın neden olduğu hasara karşı korumaya yardımcı olur.

Dolmalık Biber

Dolmalık biber, vücudunuzun A vitaminine dönüştürdüğü mükemmel bir beta karoten kaynağıdır. Bir fincan (149 gram) doğranmış kırmızı dolmalık biber, günlük A vitamini ihtiyacının %156’sını karşılar.

Aynı zamanda C vitamini bakımından da en zengin gıdalardan biridir. C vitamini genellikle bağışıklığı destekleyici faydaları ile bilinir. Ancak cildi sıkı ve güçlü tutan kolajenin oluşturulması için de gereklidir.

Brokoli

Brokoli; çinko, A vitamini ve C vitamini dahil olmak üzere sağlıklı ciltler için önemli olan birçok vitamin ve mineralle doludur. Ayrıca cildinizin kurumasına ve kırışmasına sebep olan oksidatif hasardan korumaya yardımcı olan lutein içerir.

Bununla birlikte cilt kanserini önlemeye ve cildinizi güneş yanıklarından korumaya yardımcı olan sülforafan bakımından zengindir.

Keten Tohumu

Bu küçük ama güçlü tohumlar, bitkilerde bulunan bir tür omega-3 yağ asidi olan alfa linolenik asit bakımından zengindir. Omega-3 yağ asitleri, UV ışınlarının, sigaranın veya kirliliğin zararlı etkilerini azaltan en iyi yağlardır. Ayrıca cildinizdeki kırışıkları azaltabilir ve kuru cildi iyileştirebilir.

Birçok araştırma, keten tohumu tüketmenin, özellikle de keten tohumu yağının cildi daha pürüzsüz hale getirdiğini göstermektedir.

Güncel İçeriklere Göz At