Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
detoks-temelleri

Detoks: Önemi ve Faydaları

Bazen hepimiz temiz bir sayfa açmak ve yeniden başlamak isteriz. Kariyer, ilişkiler ve sağlık olsun, yeniden başlamak için bir düğmeye basmak ve bu sefer her şeyi daha doğru yapmak hepimizin istediği bir şeydir. Hayatın çoğu bölümünde bu her kolay değildir. Örneğin yeni bir kariyer inşa etmek çok fazla zaman ve çaba gerektirebilir. Neyse ki, sağlık söz konusu olduğunda detoks ile sadece birkaç gün içinde sıfırlanabilmek mümkündür.

Detoks, detoksifikasyonun kısaltmasıdır ve basitçe vücudunuzu hasara yol açabilecek toksinlerden uzaklaştırmak anlamına gelir. Bu öncelikle sağlıklı bir bağırsak oluşturmak ile ilişkilidir. Daha bütünsel bir yaklaşım aynı zamanda cilt sağlığınızın yanı sıra zihinsel ve duygusal sağlığınızı da içerir.

Neden Detoks Yapmalıyız?

Vücudunuz toksinleri atmakta çok etkili olsa da günler veya haftalar boyunca fastfood gibi sağlıksız beslenmeler organlarınıza ekstra yük bindirir ve vücutta birtakım etkiler yaratır. Bu zamanlarda vücudun kötü şeylerden kurtulmasına yardımcı olmak için biraz dürtmeye ihtiyacınız olabilir.

Detoksun Faydaları

Detoks, insanları değişik şekillerde etkileyebilir ancak genel faydalarından bazıları şunlardır:

İnflamasyonu azaltır. Alkol tüketimi ve sağlıksız beslenme gibi birçok faktör vücutta iltihaplar oluşmasına sebep olabilir. Bunun sonunda kol ve karnınızda şişlikler oluşabilir. Detoksun etkileri inflamasyonu azaltarak daha düz bir karın ve ince bir görünüm sağlayabilir.

Enerjinizi artırır. Bazı yiyecekleri tüketmeyi bıraktığınızda başlangıçta halsiz hissedebilirsiniz. Ancak vücudunuz bu duruma alıştığında kendinizi çok daha uyanık ve enerjik hissetmeye başlayacaksınız.

Daha iyi bir cilt sağlar. Cilt sağlığı, bağırsak sağlığı ile doğrudan ilişkilidir. Bu yüzden detoksla birlikte yaşadığınız bazı cilt sorunlarından kurtulabilirsiniz.

Detoks Nasıl Yapılır?

Sorunları gıdalardan kaçının. Yapılabilecek en temel şey; fastfood, konserve ürünler gibi işlenmiş gıdaları diyetinizden çıkarmak ve bunun yerine tam gıdaları tercih etmektir. Ayrıca glüten, süt ürünleri, mısır gibi yaygın alerjenlerini diyetinizden çıkarmayı ve birkaç hafta içinde yavaş yavaş diyetinize eklemeyi düşünebilirsiniz. Böylece bu gıdaların herhangi birinin vücudunuzda olumsuz bir etkisi olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Diyetinizden kesinlikle çıkarmanız gereken bir şey varsa o da şekerdir. Özellikle rafine şeker, yalnızca çikolata ve hamur işlerinde değil; sosların ve çeşnilerin içerisinde de bulunur. Bunlar yerine tatlı ihtiyacınızı meyvelerden karşılayabilirsiniz.

Daha sağlıklı seçeneklere yönelin. Kırmızı etten kaçının ve bunun yerine hindi ve beyaz balık gibi daha yağsız proteinleri tercih edin. Antioksidan ve besin açısından zengin sebzelere yönelin.

Bol bol terleyin. Detoks dönemi boyunca düzenli egzersizler yapın. Ayrıca toksinlerin bir kısmını gözeneklerinizden atmak için buhar banyosu veya saunayı deneyebilirsiniz.

Yeteri kadar uyumaya özen gösterin. Uyku, beyninizin gün boyunca biriken toksinlerden kurtulmasına yardımcı olur. Bunun için 7 ila 9 saatin uykunuz için ayırın.

Güncel İçeriklere Göz At