Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
sebze-ve-meyveler

Eylül Ayında Tüketebileceğiniz Sebze ve Meyveler

Tazeliğin zirvesinde hasat edilen sebze ve meyveler, mevsimindeyken her zaman daha lezzetlidir. Ürünleri mevsiminde yemek, yalnızca besin değeri yüksek taze yiyecekler demek değildir. Aynı zamanda bütçeden tasarruf etmek anlamına da gelir.

Yemeklerinizi planlamak ve buna uygun bir alışveriş yapmak için bir liste oluşturmanın tam vakti. İşte sizin için derlediğimiz Eylül ayında tüketebileceğiniz sebze ve meyveler!

Kabak

Kabak; lutein ve zeaksantin dahil olmak üzere birçok antioksidan bakımından zengindir. Ayrıca folat, potasyum ve A vitamini içerir. Kalori, yağ ve şeker bakımından düşüktür.

Lutein ve zeaksantin gibi bileşenler göz hücrelerini korumaya yardımcı olur. Bu bileşenlerden oluşan diyet uygulamak katarakt gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasını engelleyebilir. Ayrıca oksidatif stresin önlenmesine yardımcı olarak kanser geliştirme riskini azaltabilir.

Patlıcan

Patlıcan, besin açısından oldukça zengin bir besindir. Çok az kalori ile çok iyi miktarda vitamin, mineral ve lif sağlar. Bunun yanında çok sayıda antioksidan içerir.

Antioksidanlar, vücudu serbest radikaller olarak bilinen zararlı maddelerin neden olduğu hasarlara karşı korur. Araştırmalar, antioksidanların kalp hastalığı ve kanser gibi sağlık sorunlarını önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Dolmalık Biber

Orta boy bir dolmalık biber, C vitamini bakımından oldukça zengin bir kaynaktır. Günlük C vitamini ihtiyacının %169’unu karşılar. Ayrıca içerdiği diğer vitamin ve mineraller arasında K1 vitamini, folat, potasyum, E ve A vitamini bulunur.

Dolmalık biberde yüksek miktarda karotenoid bulunur. Yeterli miktarda tüketildiğinde göz sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca C vitamini bakımından zengin olduğu için anemi riskini azaltabilir.

Kavun

Kavunlar; C vitamini, B6 vitamini, folat, potasyum ve magnezyum içerir.

Folat ve magnezyum, kemikleri onarmak ve güçlü kemikleri korumak için hayati bir öneme sahiptir. Folat içeren gıdalar tüketmek homosistein düzeylerinin normal aralıkta kalmasını sağlayarak sağlıklı kemikleri teşvik edebilir. Ayrıca kavunun sağlıklı kan şekeri düzeylerini artırmak, sağlıklı bir cildi desteklemek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek gibi sağlık faydaları vardır.

İncir

İncir; A vitamini, C vitamini, kalsiyum, potasyum ve magnezyum bakımından iyi bir kaynaktır. Yağsız ve kolesterolsüz olmaları onları besleyici bir besin yapar.

Kalsiyum ve potasyum içermesi sebebiyle kemik sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda potasyum yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve felç gibi sağlık sorunları riskini azaltabilir.

Üzüm

Üzüm; bakır, B ve K vitamini dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineral içerir. Ayrıca günlük potasyum ihtiyacının %6’sını sağlar. Bu, sağlıklı kan basıncı seviyelerini korumak için gereklidir. İçerdiği diğer bileşenler, kolesterol emilimini azaltarak yüksek kolesterol seviyelerine karşı korunmaya yardımcı olabilir.

Güncel İçeriklere Göz At