Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
fasya

Fasya Nedir? Nasıl Güçlendirilir?

Fasya, vücudunuzdaki her yapıyı saran ve destekleyen ince bağ dokusu tabakasıdır. Kan damarını, kemiği, sinir lifini ve kası yerinde tutar ve çevreler. Organlarınıza, tendonlarınıza ve eklemlerinize destek sağlar. Vücudunuzdaki tüm sistemlerle bağlantısı vardır. Bu nedenle kanınız kadar hayati bir öneme sahiptir.

Fasya Ne İşe Yarar?

Fasya, vücudunuzun tamamına yapı ve destek sağlar. Kaslarınızı bir arada tutar. Böylece onların kasılmasına ve gerilmesine yardımcı olur. Kaslarınızın, eklemlerinizin ve organlarınızın herhangi bir yırtılma olmadan birbirine doğru kayması için pürüzsüz bir yüzey oluşturur.

Ayrıca vücut yapınızı destekler ve vücudunuza güç verir. Kaslarınızı ayırır ve kas gerginliğini azaltır. Bununla birlikte, eklem stabilitesine ve hareketine yardımcı olur. Kısacası, tüm vücut sistemlerinizin birlikte çalışmasını sağlayan bir ortam oluşturur.

Sağlıksız Fasyanın Sebepleri Nelerdir?

Sağlıksız olduğunda fasyanın kıvamı yapışkan, sıkı ve sert bir görüntüye sahip olur. Ayrıca çeşitli problemlere yol açar. Sinirlere ve damarlara baskı yaparak kronik ağrılara sebep olur. Sağlıksız fasyaya sebep olan faktörler şunlardır:

  • Hareketsiz bir yaşam tarzı
  • Kasların aşırı kullanılması veya kas yaralanması
  • Sağlıksız beslenme alışkanlıkları
  • Kalitesiz uyku
  • Stres ve kaygı
  • Boğaz enfeksiyonları
  • Dehidrasyon

Fasyayı Güçlendirmenin Yolları Nelerdir?

Fasyayı hemen yüzde yüz sağlıklı hale getirmese de onu desteklemenin birçok yolu vardır. Aşağıdaki yaklaşımlar fasyayı desteklemenin yanında birçok sağlık faydası sunar.

Esneme Egzersizleri Yapın

Esneme hareketleri, fasyanın bir unsuru olan kaslarınızdaki gerilimi serbest bırakmanıza yardımcı olur. 30 saniye ile 1 dakika arasında yaptığınız esneme hareketleri yeterli olacaktır. En iyi sonuçlar için günde 10 dakika esneme egzersizi yapmayı deneyin. Ancak ağrıya neden olabilecek bir pozisyon için kendinizi zorlamayın.

Kardiyo Yapın

Aerobik egzersizlerin sayısız faydası vardır. Yürüyor, koşuyor ya da yüzüyor olun, kanın pompalanmasını sağlayan her çeşit kardiyovasküler aktivite birçok durum için faydalıdır. Tansiyonu düşürmeye, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve kronik ağrıları azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca ruh haliniz üzerinde iyileştirici bir etkisi vardır.

Yoga Yapın

Kardiyo gibi yoga yapmak da fasyanın ötesinde birçok bedensel fayda sağlar. Hem esnekliğinizi hem de denge gücünüzü geliştirir. Her hafta birkaç yoga seansı için vakit ayırmak, daha düşük stres ve kaygı seviyeleri gibi zihinsel faydalar sağlar.

Saunaya Gidin

Sauna, gecikmiş kas ağrısını azaltır ve egzersiz sonrası toparlanmayı iyileştirir. Yalnızca 30 dakikada saunada oturmak, büyüme hormonu düzeylerini artırır. Ayrıca vücudunuzun yağları parçalamasına ve kas yapmasına yardımcı olur.

Güncel İçeriklere Göz At