Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
fermente-gidalar

Fermente Gıdalar Nelerdir? Faydaları Nelerdir?

Fermente gıdalar, bir gıda kaynağına bakteri veya maya gibi mikroorganizmalar eklenerek yapılır. Örneğin, bakteriler yoğurt yapmak için sütle reaksiyona girer. Yoğurt, kefir ve lahana turşusu gibi birçok fermente gıda probiyotik içerir.

Probiyotikler, sindirimi iyileştirmeye ve bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olan iyi bakterilerdir. Ayrıca sağlıklı bir kiloyu korumaya yardımcı olur. Fermente gıdalar tüketmek, tip-2 diyabet ve kalp hastalığı gibi belirli hastalıklara yakalanma riskinizi azaltır. En önemlisi, daha sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomunu teşvik eder.

İşte, diyetinize dahil edebileceğiniz en iyi 4 fermente gıda!

Yoğurt

Yoğurt, genellikle laktik asit bakterileri ile fermente edilmiş sütten yapılır. Kalsiyum, fosfor, potasyum, riboflavin ve B12 vitamini dahil olmak üzere birçok önemli besin maddesi bakımından yüksektir.

Yoğurdun çok çeşitli sağlık faydaları vardır. Bazı araştırmalar, yoğurt da dahil olmak üzere fermente gıdaların özellikle yüksek tansiyonu olan kişilerde kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte içerdiği probiyotikler, laktozun bir kısmının sindirilmesine yardımcı olur. Ayrıca sağlıklı bir vücut ağırlığını teşvik eder ve kemik sağlığını iyileştirir.

Kefir

Kefir, sindirimden iltihaplanamaya ve kemik sağlığına kadar çok geniş sağlık yararı sunan bir fermente gıdadır. Kalsiyum ve probiyotiklerle doludur. Ayrıca sütten çok daha az laktoz içerir.

Özellikle kemik sağlığı üzerinde destekleyici bir etkiye sahiptir. Bununla birlikte, iltihabı azaltır ve kilo kaybını teşvik eder. Tıpkı yoğurtta olduğu gibi, kefirin içerdiği probiyotikler de laktozu parçalamaya yardımcı olur. Bu nedenle, laktoz intoleransı olan kişiler için sindirimi daha kolay olabilir.

Lahana Turşusu

Lahana turşusu, laktik asit bakterileri tarafından fermente edilmiş lahanadan oluşan sağlıklı bir gıdadır. Kalori bakımından düşüktür. Ancak bol miktarda lif, C ve K vitamini içerir.

Yeşil yapraklı sebzelerle yapılan diğer yiyecekler gibi lahana turşusu da bol miktarda lutein ve zeaksantin içerir. Bu antioksidanlar göz sağlığını geliştirmeye ve göz hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca kanseri önleme konusunda umut verici etkilere sahiptir.

Kimchi

Kimchi, çok çeşitli sağlık yararlarına sahiptir. Özellikle kolesterolü düşürmede ve insülin direncini azaltmada oldukça etkilidir. İçerdiği probiyotikler, bağırsak sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

Bununla birlikte, karın ağrısı, şişkinlik ve düzensiz bağırsak hareketi gibi belirli sindirim sorunlarını gidermeye yardımcı olur. Belirli kanser türlerinin önlenmesi ve cilt sağlığının desteklenmesi diğer potansiyel sağlık yararları arasındadır.

Güncel İçeriklere Göz At