Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
freeze-dry

Freeze Dry (Dondurarak Kurutma) Nedir?

Dondurarak kurutma olarak da bilinen Freeze Dry, meyve ve sebzelerin raf ömrünü uzatmak amacıyla kullanılan gelişmiş bir tekniktir. Bu teknikle ürünler dondurulur, ardından basıncı düşük bir ortamda üründeki donmuş su sıvılaşmadan buharlaştırılarak uzaklaştırılır. Tüm bu işlemler meyve ve sebzelerin oda sıcaklığında bozulmasını önler. Tazeliği koruyamayan depolama yöntemlerine, gıda israfına, çürüme ve küflenmelere karşı etkili bir yöntemdir.

Freeze Dry tekniği; et, sebze, meyve veya hazır kahve ürünleri dahil olmak üzere birçok gıda ürününü kurutmak ve korumak için kullanılır. Dondurarak kurutulmuş ürünler genellikle orijinal ürünün boyutunu ve şeklini korur. Ayrıca orijinal üründen renk, lezzet ve doku bakımından ayırt edilmez. Vitaminler ve antioksidanlar da dahil olmak üzere taze meyvelerin besin değerinin %97’si korunur.

Dondurarak kurutulmuş gıdalar, ürüne ve paketleme ortamına göre değişiklik gösterse de konserve halinde 25 yıl veya daha uzun süre boyunca oda sıcaklığında saklanabilir.

Freeze Dry Sağlıklı Mı?

Dondurularak kurutulmuş gıdalar, sağlıklı gıda seçimlerinden biridir. Sayısız faydası nedeniyle sıklıkla kullanılan yöntemlerden biridir. Ürünün renk, lezzet ve dokusunu korurken fitokimyasallar ve besinler gibi faydalı bitki bileşenlerinin aktivitesini korumanın en iyi yollarından biridir. Bu nedenle yüksek değerli gıda ürünleri üretmek için yaygın olarak kullanılır.

Antioksidanlar, vücudunuzu oksidatif stresin zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olan faydalı bileşiklerdir. Araştırmalar, diğer kurutma yöntemlerine kıyasla dondurarak kurutmanın flavonoidler, antosiyaninler ve C vitamini gibi antioksidanları tutmada en etkili yöntem olduğunu göstermektedir.

Dondurarak Kurutulabilen Gıdalar

Dondurarak kurutulmuş gıdalar genellikle hafifliği, taşınabilirliği, uzun raf ömrü ve hazırlanabilme kolaylığı gibi avantajlar nedeniyle normal gıdalara göre tercih edilir. Bitki bazlı gıdalar en popüler dondurularak kurutulmuş ürünler olsa da hemen hemen her tür katı veya sıvı gıda bu yöntem ile korunabilir.

İşte dondurarak kurutulabilen bazı gıdaların listesi:

  • Meyveler: çilek, elma, böğürtlen, muz ve portakal
  • Sebzeler: havuç, kuşkonmaz, mantar, biber, domates ve hemen hemen tüm sebzeler
  • Etler: karides, hindi, balık, tavuk
  • Tahıllar: fasulye, makarna, kinoa, pirinç
  • İçecekler: süt, meyve suları, çay, kahve
  • Baharatlar: zencefil, nane, fesleğen, kekik

 

Güncel İçeriklere Göz At