Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
gunluk-tutmanin

Günlük Tutmanın Faydaları Nelerdir?

Günlük tutmak için herkesin farklı bir nedeni vardır. Birçok insan seyahat günlüklerinden rüya günlüklerine kadar hayatının farklı yönleri için özel günlükler tutar. Aslında belirli bir şeyle ilgili olmasına bile gerek yok, sadece düşünceleri kağıda dökmek bile harika bir alışkanlıktır. Günlük tutmanın birçok faydası vardır. Ancak özellikle hayatınızın çeşitli bölümlerini oluşturmak, planlar yapmak ve yönetmek için bir çıkış noktası olarak kullanıldığında oldukça yararlıdır. Ayrıca size unutmak istemediğiniz zamanların veya hatırlamanız gereken şeylerin kaydını tutmanız için bir alan sağlar.

Günlük Tutmanın 5 Önemli Faydası

İşte bugün günlük tutmaya başlamanız için en önemli 5 neden!

Kendinizi Yansıtmanıza Olanak Tanır

Hayat oldukça hızlı akıyor. Eğer arada bir durup etrafa bakmazsanız, onu kaçırabilirsiniz. Hayatlarımız bazen çok telaşlı bir hale gelir. Sorumluluklar ve beklentiler bizi tüketmeye başlar. Günlük tutmak, tüm bunlardan bir süre uzaklaşmanın ve kendinizi kağıda yansıtmanın iyi bir yoludur.

Kendinizde veya başkalarının davranışlarında daha önce görmediğiniz şeyleri keşfetmenizi sağlar. Ayrıca yazdığınız sayfalara dönüp baktığınızda nasıl değiştiğinizi görmenize ve değiştirmek istediğiniz şeyleri keşfetmenize yardımcı olur.

Stres ve Kaygıyı Azaltır

Bazen olumsuz duygu ve düşünceler kafamızda bir döngü halinde akar. Zorlu durumlarla mücadele ederken bu oldukça stresli hale gelir. Hatta mevcut durumunuzu daha da kötü hissettirir. Ancak durup duygularınızı kağıda dökmek, bu olumsuz düşünceleri zihninizden atmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda günlüğünüze yazarken daha önce hiç düşünmediğiniz bir çözüm yolu bile bulabilirsiniz.

Hafızayı Geliştirir

Gün boyunca sahip olduğunuz fikir ve düşünceleri yazdığınızda, beyninizin bu bilgileri güçlü bir şekilde saklaması daha olasıdır. Yeni bir şey öğrendiğinizde, ayrıntıları saklamak için günlük iyi bir yerdir. Aklınızdan geçenleri kağıda döktüğünüzde beyniniz bu bilgilerle daha güçlü bir bağlantı kuracak ve onu hatırlamanız daha kolay olacaktır.

Yaratıcılığı Keşfetmeye Yardımcı Olur

Günlük tutmak, yaratıcılığınızı serbest bırakmanın harika bir yoludur. Aslında herkes yaratıcı olma potansiyeline sahiptir. Ancak birçoğumuz henüz bunu keşfetmedik. Günlüğünüz, içsel yaratıcılığınızı keşfetmenizi sağlar. Hayal gücünüzü serbest bırakın ve aklınıza gelen her şeyi yazın.

Öz Disiplini Güçlendirir

Sabah veya akşam yazmak için zaman ayırmak bir disiplin eylemidir. Muhtemelen bu disiplin, başka disiplinleri de doğurur. Tıpkı bir kas gibi, onu ne kadar çalıştırırsanız o kadar güçlenir.

Yalnızca bir alanda oluşturduğunuz alışkanlıklar çoğu zaman hayatınızın diğer alanlarına da yayılma eğilimindedir. Örneğin, odanızı temiz tutmaya çalıştığınızda evinizin diğer alanlarını da temiz tutmanıza sebep olur. Bu nedenle günlük tutmayı da bir alışkanlık haline getirdiğinizde diğer sağlıklı alışkanlıklara sebep olacaktır.

Güncel İçeriklere Göz At