Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
meditasyon-yapmaniz

Her Gün Meditasyon Yapmanız İçin 5 Harika Sebep

Egzersiz yapmak ve düzenli beslenmek gibi alışkanlıkların fiziksel sağlığınız üzerinde büyük bir etkisi vardır. Peki ya ruh sağlığınız? Hayatınızdaki stresli durumları göz ardı etmek hem zihinsel hem de fiziksel sağlığınızı olumsuz etkiler. Meditasyon, günün stresini ortadan kaldırmaya ve iç huzura kavuşmanıza yardımcı olabilir. Üstelik meditasyon yapmanız için saatleriniz buna ayırmak zorunda da değilsiniz. Birkaç dakikanızı ayırmak dahi olumsuz düşüncelerden uzaklaşarak sakinliğe erişmenizi sağlayabilir. 

Meditasyon Yapmanız İçin 5 Sebep

Meditasyon hem duygusal esenliğinize hem de genel sağlığınıza fayda sağlayacak bir sakinlik, huzur ve denge duygusu verir. İşte her gün meditasyon yapmaya başlamak için bilime dayalı 5 güçlü sebep!

Stresi Azaltır

İnsanların meditasyon yapmasının en yaygın sebeplerinden biri stresi azaltma isteğidir. Meditasyonun güçlü anti-anksiyete etkisi vardır. Bu yüzden aşırı aktif bir zihni susturmaya yardımcı olur. Bir araştırma, meditasyon yapmanın kaygı ve stres durumlarını %40 oranında azaltabildiğini göstermiştir. Ayrıca hassas bağırsak sendromu ve travma sonrası stres bozukluğu gibi stresle ilişkili durumların semptomlarını iyileştirme konusunda da etkilidir.

Zihinsel Sağlığı Destekler

Bazı meditasyon türleri, kişisel imajınızın iyileştirilmesine ve hayata karşı daha olumlu bir bakış açısı kazanmanıza yardımcı olur. Depresyonun etkilerini azaltır ve olumsuz düşüncelerden kurtulmanızı sağlar.

Ayrıca, strese yanıt olarak salınan inflamatuar kimyasallar da kişinin ruh halini etkileyerek depresyona yol açar. Meditasyon ise bu inflamatuar kimyasalların seviyesini azaltır. Bu nedenle depresyonun etkilerinden kurtulmanıza yardımcı olur.

Öz Farkındalığı Geliştirir

Meditasyonun bazı türleri, kendinizi daha güçlü bir şekilde anlamınıza ve en iyi benliğinize ulaşmanıza yardımcı olur. Özellikle kendi kendini sorgulamayı içeren meditasyonlar, kendinizi ve etrafındakilerle nasıl bir ilişki kurduğunuzu anlamanıza yardımcı olmayı amaçlar.

Başka meditasyon türleri ise size zarar veren düşünceleri tanımaya öğretir. Tüm bu uygulamalardaki amaç, düşünce alışkanlıklarınız hakkında daha fazla farkındalık kazanmaktır. Böylece bu düşünceleri daha yapıcı kalıplara yönlendirebilirsiniz. Meditasyon yapmak, hayatınızda olumlu değişiklikler yapmak için iyi bir başlangıç noktasıdır.

Yaşa Bağlı Hafıza Kaybını Azaltır

Dikkat ve düşünce netliğindeki gelişmeler, zihninizi daha genç tutmanıza yardımcı olur. Düzenli meditasyon yaparak elde edeceğiniz gelişmiş odaklanma, hafızanızı ve zihinsel işlevinizi artırır. Bu faydalar, yaşa bağlı hafıza kaybı ile mücadele etmeye yardımcı olur.

Uykuyu İyileştirir

Çeşitli meditasyon teknikleri rahatlamanıza ve uykuya zarar veren olumsuz düşünceleri kontrol etmenize yardımcı olur. Ayrıca stres ve kaygı durumlarını azalttığı için vücudunuzun gevşemesini sağlar. Vücudunuzu uykuya daha kolay dalmak için hazır hale getirir. Tüm bu etkiler, uykuya dalma sürenizi kısaltmanın yanında uykunuzun kalitesini de artırır.

Güncel İçeriklere Göz At