Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
3-farkindalik-tekniği

İyileştirici Gücü Olan 3 Farkındalık Tekniği

Hepimiz bazen kötü günler geçirebiliriz. Uzun ve sıkıcı bir toplantının ardından trafiğe takılabilirsiniz. Tüm bunları unutmak için bir arkadaşınızla buluşmaya gittiğinizde orada da işler ters bir şekilde gidebilir. Bu tarz sorunlar hepimizin zaman zaman yaşadığı şeylerdir. Peki siz bu sorunlarla karşılaştığınızda ne yapıyorsunuz? Bahsedeceğimiz 3 farkındalık tekniği ile kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

Birçok meditasyon uzmanı hissettiklerimiz üzerinde zannettiğimizden çok daha büyük bir gücümüz olduğunu söyler. Stresli duyguları farkındalıkla savuşturabilirsiniz. İster metroda ister bir iş krizinin ortasında ister günlük hayatın engelleri içinde olun gün boyunca yanınızda taşıyabileceğiniz basit ve sonuç odaklı bazı egzersizler vardır.

İşte daha iyi hissetmenizi sağlayacak 3 farkındalık tekniği!

Nefes Alma Yöntemi

Hepimize bir noktada derin bir nefes almamız tavsiye edilmiş olsa da bunu farkında olarak yapmak bambaşka bir şeydir. En etkili şekilde yararlanmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

  • Havayı ciğerlerinize çekin ve gülümseyin. Aldığınız her nefeste gülümsemenizin yüzünüzün her bölgesine yayıldığını hissedin. Gözleriniz ve alnınız etrafında kaslarınızın ve omuzlarınızın gevşediğini hissedin.
  • Vücudunuz sakinleştiğinde, bir sonraki alacağınız nefeste aynı gülümsemeyi ekleyin. Nefesinizin bu pozitif enerjiyi vücudunuzun derinliklerine taşıdığını hayal edin.
  • Gülümsemenizin enerjisinin vücudunuzun her bölgesine yayılmasına izin verin ve nefes almaya devam edin. Kollarınızdan parmaklarınıza, bacaklarınızdan ayak parmaklarınıza kadar bu enerjinin genişlediğini hissedin ve vücudunuzun stres ve gerginlikten arındığını hayal edin.

Farkındalık Tekniği

Stresininiz tavan yaptığında daha fazla odaklanmak mantıksız gözükse de gerçekte bunun tersi doğru olabilir. Beş duyunuzu sıfırlamak ve olayları bir perspektife oturtmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

  • Bir an durun ve beş duyunuzun her birini sırasıyla kullanın. Etrafınızdaki sesleri ve kokuları yargılamadan not edin. Vücudunuzu altınızdaki sandalyede ve bastığınız yeri ayaklarınızda hissedin.
  • Eğer caddede yürüyorsanız gökyüzünün rengine, arabalara ve insanlara dikkat edin. Her şeyi iyi ve kötü olarak etkileyin, ancak bunun strese girmek için sebep olmadığını, hepsinin içinde yaşadığınız dünyanın bir parçası olduğunu düşünün.
  • Tüm bunları yaparken gülümsemeyin.

İki Dakikalık Mola

Günlük meditasyonlar yapmasanız bile, gün içinde verdiğiniz kısa ve dikkatli molalar stresten uzaklaşmanıza yardımcı olabilir.

  • Kontrolden çıktığınızı veya kaosun ortasında olduğunu hissettiğinizde bir fincan çay içmek için küçük bir mola verin.
  • Yukarıda bahsettiğimiz farkındalık tekniği ile beş duyunuzu tarayın ve dikkatinizi şimdiki ana (keyifle içtiğiniz çaya) odaklayın.

Güncel İçeriklere Göz At