Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
journaling-nedir

Journaling Nedir?

Journaling; kişisel düşüncelerin, duyguların, içgörülerin veya çok daha fazlasının kaydını tutma eylemidir. Journaling’in dilimizdeki en yakın karşılığı “günlük tutmak” olsa da aslında çok daha fazlasını ifade ettiğini söyleyebiliriz.

Journaling, en bilinen haliyle günlük tutmak gibi yaşadıklarınız ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi gün sonunda kağıda aktarma yöntemi olabilir. Bunun aksine güne başlarken yahut bir gün öncesinden o gün için hedeflerinizi yazdığınız bir kayıt da olabilir. Her iki yöntem de zihinsel sağlığınızı ve hayatınızı iyileştirmenin en basit yollarından biri olacaktır.

Başlangıçta düzenli olarak günlük tutmak biraz zorlayıcı görünebilir. Ancak stres, depresyon ve duygularınızı kontrol etme konusunda size yardımcı olabilir. Üstelik günlük tutmanın olumlu etkileri her gün yapılmasa bile hissedilebilir.

Journaling Faydaları

Endişelerinizi azaltır. Duygularınızı günlüğe aktarmak, zihinsel problemlerin azalmasıyla doğrudan bağlantılıdır.

Farkındalık yaratır. Zor durumlar karşısındaki duygularınızı yazmak duygularınızı ve içinde bulunduğunuz durumu daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Deneyimleri kelimelerle ifade etmek, olaylar hakkında yeni bir bakış açısı kazanmanıza olanak tanır.

Problemleri daha net görmenizi sağlar. Hayatınızdaki problemleri günlük olarak takip etmek, bu problemlerin neden oluştuğunu ve bunları nasıl daha etkili şekilde çözebileceğinizi görmenize yardımcı olur.

Kendinizdeki olumsuzlukları fark etmenizi sağlar. Günlük tutmak bir nevi kendi kendine konuşmak gibidir. Bu yüzden kendinizdeki olumsuz duygu ve düşünceleri belirlemenize fırsat sağlar.

Saplantı düşüncelerden kurtarır. Duygusal olaylar hakkında yazmak, saplantılı şekilde kötü düşünme döngüsünden kurtulmanıza yardımcı olur.

Bunlar dışında günlük tutmanın kaygılarınızı yönetmek, stresi azaltmak, depresyonla başa çıkmak, hayatınızdaki problemlerin ve öncelliklerin farkında olmak, günlerinizi planlamak gibi birçok faydası vardır.

Journaling’e Nasıl Başlanır?

Her gün yazmaya çalışın. Günün sizin için en uygun saatini seçin. Bu uyandığınızda yaptığınız ilk şey veya yatmadan önce yaptığınız son şey olabilir. Bu eylemi alışkanlık haline getirin.

Basit tutun. Günlük tutmaya ilk başladığınızda birkaç dakika vakit ayırın.

Size hangisi doğru geliyorsa onu yazın. Ne yazacağınıza dair herhangi bir kural yoktur. Duygularınıza ve düşüncelerinize dair ifade etmek istediğiniz şeyleri yazın. Yazım hataları yapmaktan ve başkalarının ne düşüneceğinden endişelenmeyin. Kelimelerin özgürce akmasına izin verin.

Yaratıcı olun. Bazen günlük tutmaya nereden başlanacağını bilmek zor olabilir. Ancak günlük tutmak yalnızca cümlelerle ilgili değildir. Listeler oluşturmak, şiir yazmak veya çizim yapmak da buna dahil olabilir.

Günlüğünüzü kimseyle paylaşmak zorunda olmadığınızı unutmayın. Ancak bazı duygu ve düşüncelerinizi sevdiklerinizle paylaşmak isterseniz, onlara günlüğünüzün bölümlerini gösterebilirsiniz.

Güncel İçeriklere Göz At