Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
kahveye-alternatif

Kahveye Alternatif İçecekler Nelerdir?

Kahve, kararında tüketildiğinde masum bir içecek olsa da birçoğumuz günlük kafein dozunu kaçırıyoruz. Bazı insanlarda sindirime yardımcı olurken bazılarında mide ağrısına veya hazımsızlığa neden olabiliyor. Bu yüzden kahveye alternatif içecekler tüketmeye başlamak yeni bir sabah rutini oluşturmanın daha sağlıklı bir yolu olabilir!

Kahveye Alternatif 4 Sağlıklı İçecek

Bazı sağlıklı içecekler, kahve tüketmeden aynı etkileri sağlar. İşte denemeniz gereken 4 kahveye alternatif içecek!

Hindiba Kahvesi

Hindiba kahvesinin tadı kahveye çok benzer ancak kafeinsizdir. Kahve çekirdekleri gibi Hindiba çekirdekleri de kavurabilir, öğütülebilir ve demlenerek sıcak bir içeceğe dönüştürülebilir.

Hindiba kahvesi, diyet lif olan inülin bakımından zengindir. Bu lif, yararlı bakterilerin büyümesini teşvik ederek sindirime yardımcı olur. Ayrıca sağlıklı bir bağırsağı destekler.

Bununla birlikte, karaciğeri daha fazla safra üretmesi için uyarır. Bu nedenle yağ sindirimi için faydalıdır.

Masala Çayı

Chai tea olarak da bilinen Masala çayı, güçlü otlar ve baharatla hazırlanmış bir siyah çar türüdür. Siyah çay, kahveye kıyasla çok daha az kafein içermesine rağmen zihinsel uyanıklığı iyileştirmede oldukça etkilidir.

Masala çayının içerdiği baharatlar ve şifalı otlar bağırsak sağlığını iyileştirir. Normal kan basıncının artırır ve bünyenizde sakinleştirici bir etki yaratır. Ayrıca güçlü antioksidan özelliklere sahiptir.

Bazı araştırmalar, siyah çay tüketimini düşük kalp hastalığı riski ile ilişkilendirmiştir. Potansiyel sağlık faydalarının yanı sıra, Masala çayı güçlü bir tada ve rahatlayıcı bir kokuya sahiptir.

Matcha Çayı

Matcha çayı, Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilen bir yeşil çay türüdür. Demlenebilir yeşil çayın aksine, yaprağın tamamını tüketmek mümkündür. Bu nedenle özellikle epigallokateşin gallat dahil olmak üzere çok daha konsantre bir antioksidan kaynağıdır. Matcha çayının potansiyel faydalarının çoğu bu antioksidan ile ilişkilidir.

Düzenli olarak yeşil çay tüketmek, yüksek tansiyon riskini azaltır. Dikkati ve hafızayı güçlendirir. Ayrıca tip-2 diyabet riskini azaltır ve kilo vermeye yardımcı olur.

Yerba Mate

Yerba mate, Paraguay çayı olarak da bilinen ilex paraguariensis bitkisinin kurutulmuş yapraklarından elde edilen kafeinli bir bitki çayıdır. Aynı zamanda sıklıkla Güney Amerika bölgesinde geleneksel olarak tüketilen bir içecektir.

Yerba mate, antioksidan görevi gören faydalı bitki bileşenleri ile doludur. Ayrıca riboflavin, tiamin, demir, kalsiyum, C ve E vitaminleri dahil olmak üzere birçok mineral ve vitamin içerir.

Karaciğeri korur, normal kolesterolü teşvik eder ve kardiyovasküler sistemi destekler. Bununla birlikte, obeziteyi yönetmeye yardımcı olan faydalı bir uyarıcıdır. Kahve yerine geçecek bir içecek arıyorsanız, bu içecek en iyi seçimlerden biridir.

Güncel İçeriklere Göz At