Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10

Kale Bitkisi Faydaları

Kale bitkisi var olan en sağlıklı ve en besleyici bitkisel gıdalardan biridir. Kale, güçlü tıbbi özelliklere sahip olan her türlü faydalı bileşenle yüklüdür. Kıvırcık lahana ismiyle de bilinen kale bitkisi, kara lahananın farklı bir türüdür. Kale yaprağı koyu yeşil renktedir ve kalındır. Lif bakımından zengin olan kale bitkisi; vitamin, mineral ve protein bakımından zengindir. Kale bitkisi aynı zamanda sütten daha fazla kalsiyum içerir.

Yüksek oranda lif içeren kale bitkisi sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Bağırsakların fonksiyonlarını düzenlediğinden kilo almayı önler. Ayrıca bağırsaklar da besin kalıntısına izin vermez.

Kemiklerdeki sıvı kaybını önleyerek çabuk iyileşmelerini ve gelişmelerini sağlar.

Her koyu yeşil renkli bitkide olduğu gibi kale bitkisinden de yüksek oranda demir vardır. Demir kansızlığa iyi gelir. Kandaki kan yapıcı hücre oranını artırır. Böylece kansızlık gibi sorunlar önlenmiş olur. Bunun yanı sıra kan basıncını da kontrol altına alır. Yüksek ve düşük tansiyonunda yaşanmasını engeller.

Yüksek oranda K vitamini içeren kale bitkisi zihinsel sorunların önüne geçer. Sinir sistemini güçlendiren K vitamini konsantreyi artırır. İleri yaşlarda görülme ihtimali olan hafıza kaybı ya da unutkanlığın önüne geçer.

Kanser düşmanıdır. Hücreleri yenileyerek kanser hastalıklarının yaşanma riskini azaltır. Bu sayede meme, yumurtalık ve kolon gibi kanser hastalıklarının yaşanma riskini azaltır.

Konsantrasyonu güçlendirir, ileri yaşlarda görülme ihtimali olan hafıza kaybı ve unutkanlığın önüne geçer.
Potasyum, C vitamini ve B6 vitamini bakımından oldukça zengin olan kale bitkisi kalp sağlığını desteklemektedir.

Kale bitkisinin en dikkat çekici faydalarından biri fetüslerin beyin gelişimini desteklemesidir. İçerisinde folik asit içeren bu gıda anne adayı tarafından düzenli olarak tüketildiği zaman bebeğin sağlığına güç katar.
Kale Beta-Karotende çok yüksektir.

Kale, gözleri koruyan güçlü besinler Lutein ve Zeaxanthin bakımından yüksektir.
C Vitamininin mükemmel bir kaynağıdır.

Vücut hücrelerinde birçok hayati fonksiyona hizmet eden suda çözünür bir antioksidandır.


Nasıl Tüketilir?


Üzerine zeytinyağı ve limon sıkılarak salata olarak tüketilebilir. Bunun yanı sıra zeytinyağlı yemeği yapılabilir. Kale fırınlanabilir ve kale cipsi şeklinde tüketilebilir. Ya da bir blender yardımı ile tozu smoothielere eklenebilir. Afiyet olsun!

Güncel İçeriklere Göz At