Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10

Kardiyo Egzersizleri Nelerdir? En Etkili Olanlar Hangileridir?

Kardiyo egzersizleri, yapılan vücut hareketleri ile kişinin kalp atış hızını arttıran ve metabolizmayı hızlandıran egzersizlerdir. Kardiyo egzersizlerini belirli bir kalıp içerisine koyulmamaktadır. Genel olarak nabzı yükselten hareketleri temsil ettiği söylenebilir. Belirli bir kiloya ulaşmak, bu kiloyu korumak veya sağlıklı kalmak isteyen kişiler için oldukça faydalıdır.

Kardiyonun egzersizlerinin amacı vücut kaslarının geliştirmek veya güçlendirmekten ziyade yağ yakmak, metabolizma hızını yükseltmek ve kalori yakmaktır. Ayrıca stresi azaltma, refah duygusunda artış ve duygusal problemlerde hafifleme gibi birçok psikolojik faydası vardır.

En Etkili Kardiyo Egzersizleri

Belirli bir kiloyu korumak veya sağlıklı kalmak için yapılabilecek birçok kardiyo egzersizi vardır. Bu egzersizlerden önce yaralanma riskini azaltmak için kasları ısıtmak için zaman ayırmak önemlidir. Kardiyo egzersizlerinden herhangi birine aşina olduktan sonra, egzersizi daha zorlu bir hale getirmek için yoğunluğu, süresi, direnci veya tekniği üzerinde değişiklikler yapılabilir.

En etkili kardiyo egzersizlerinden bazıları şunlardır:

İp Atlama

İp atlama, en etkili kardiyo egzersizlerinden biridir. Baldır kaslarının güçlenmesini ve bağ dokusunun esnekliğinin artmasını sağlar. Karın kaslarının yanı sıra kol kaslarının kullanılmasını da içerir. Ayrıca beyin ile vücuttaki tüm kasların birlikte çalışmasını sağladığı için oldukça önemli bir egzersizdir. Normal bir nabız ile 30 dakika ip atlayan biri yaklaşık 500 kalori yakabilir.

Kürek Çekme

Kürek çekme egzersizi, tam bir vücut antrenmanı sunar ve kalp atışlarını hızlı bir şekilde artırır. Ayrıca herhangi bir taşıma ağırlık içermez. Özellikle sırt, bacak ve bisepsler için oldukça faydalıdır. Bu egzersiz ile 30 dakikada yaklaşık 400 kalori yakılabilir.

Halat İdmanı

Halat idmanı, kilo vermek konusunda sabırsız olan kişiler için en iyi sonuç veren egzersizlerden biridir. Tek bir antrenman seansında hem kardiyo hem de kuvvet antrenmanının aynı anda yapılmasına imkan tanır. Kalp atış hızının yüksekliğine göre kalori yakımı değişebilir. Ortalama olarak bir erkek 5 dakikalık bir halat idmanında 80 kalori, kadınlarsa ise 4 dakikalık bir antrenmanda 45 kalori yakabilir.

Gölge Boksu

Gölge boksu, herkesin evde kolaylıkla yapabileceği egzersizlerden biridir. Hayali yumrukların atıldığı bu egzersizde 30 dakikada yaklaşık 400 kalori yakılabilir. Bir boks torbası ile yapıldığında yakılan kalori miktarı yaklaşık %30 oranında artırılabilir.

Güncel İçeriklere Göz At