Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
kaygiyi-azaltmanin

Kaygıyı Azaltmanın Yolları Nelerdir?

Stres ve kaygı birçok insan için ortak bir deneyimdir. Kariyer, ikili ilişkiler veya sağlık gibi pek çok konu günlük yaşamın artan stres seviyelerine katkıda bulunabilir. Ancak kontrolden çıkmış gibi gözükse de kaygıyı azaltmanın bazı basit yolları vardır. Örneğin, öğleden sonra yürüyüşe çıkmak gibi basit bir davranış değişikliği bile nasıl hissettiğinizde gözle görülür bir fark yaratır. Kaygı düzeyleriniz yüksek olduğunda, benimsediğiniz bazı küçük alışkanlıklar duygularınızı yatıştırmaya yardımcı olur.

Kaygıyı Azaltmanın 4 Basit Yolu

İşte ruh halinizi yükseltmeye ve zihninizi stres faktörlerinden uzaklaştırmaya yardımcı olacak bazı ipuçları!

Daha Fazla Fiziksel Aktivite Yapın

Egzersizler, kaygı belirtilerini hafifletmede ve ruh halinizi iyileştirmede çok etkilidir. Eğer kendinizi stresli hissediyorsanız, vücudunuzu hareket ettirmeye özen gösterin.

Araştırmalar, fiziksel aktiviteye katılımın stres seviyelerini azaltmaya ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. Aksine, hareketsiz bir yaşam tarzının ise stresin artmasına ve uyku bozukluklarına yol açabildiğini göstermiştir. Dahası, düzenli olarak egzersiz yapmak anksiyete ve depresyon gibi yaygın ruh sağlığı durumlarının semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olur.

Ek olarak, haftada 4 gün 60 dakikada yürümek gibi orta düzeydeki bir fiziksel aktivite, kaygıyı azaltma konusunda bir ilaç kadar etkilidir. Eğer şu an aktif bir yaşam tarzına sahip değilseniz, yürüyüş veya bisiklet gibi hafif aktivitelerle başlayın.

Sağlıklı Bir Diyet Uygulayın

Diyetiniz, zihinsel sağlığınız da dahil olmak üzere sağlığınızı her yönden etkiler. İşlenmiş gıdalar tüketmek stres seviyelerinin artmasına sebep olur.

Magnezyum, kaygıyı azaltan bir mineral takviyesidir. Vücut üzerinde kas gevşetici ve besin üzerinde anksiyete azaltıcı etkilere sahiptir. Yeterince besleyici gıdalar tüketmemek, ruh halinizi düzenleyen besin alımınızı engeller.

Besin açısından yoğun bir diyet uygulamak, vücudunuza optimal sağlık için ihtiyaç duyduğu besinleri sağlar. Ayrıca stresi düzenlemeye yardımcı olan besin eksikliği riskini azaltır.

Farkındalık Pratiği Yapın

Farkındalık meditasyonu ve gevşeme teknikleri kaygıyı azaltmaya yardımcı olur. Bunlar günlük bir uygulama olarak veya kaygılı hissettiğinizde yararlı olacak uygulamalardır.

Farkındalık ve gevşeme teknikleri, kaygıyla ilişkili duygularınızı nasıl sakinleştirebileceğinizi ve hayatınızın önüne geçmesini engellemeyi öğrenmenizi sağlar. Kısa süreler için bile bu teknikleri uygulamak, ruh halinizi iyileştirmeye ve kaygı belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

Bir Uyku Rutinine Sahip Olun

Kaygı, çoğu zaman uyumayı zorlaştırır. Ayrıca vücudunuzun ve zihninizin yeterli miktarda dinlenmemesi de daha fazla kaygıya neden olur. Yetersiz uyku, kaygıyı artıran stres hormonlarının üretimini artırır.

Bununla birlikte, her gün aynı saatte uyumayı ve uyanmayı içeren bir uyku rutinine sahip olmak, kaygıyla başa çıkmanın en iyi yollarından biridir.

Güncel İçeriklere Göz At