Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
kazein

Kazein Nedir? Ne İşe Yarar?

Kazein, süt ve süt ürünlerinde bulunan bir proteindir. İnek sütünün yaklaşık %80’ini oluşturur. Ayrıca yoğurt, peynir, bebek mamaları ve çeşitli besin takviyelerinde bulunur. Atletik performansı ve karaciğer hastalıkları gibi birçok durumu iyileştirmeye yardımcı olur. Genellikle vücut geliştirme ile ilgilenen insanlar tarafından egzersizleri desteklemek ve kas boyutunu artırmak için kullanılır.

Kazein, yüksek kaliteli bir tam proteindir. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu tüm temel amino asitleri içerir. En saf haliyle, tadı olmayan beyaz renkli bir katıdır. Vücuda kas inşa etmeye yardımcı olur. Kazeinin sindirimi, diğer proteinlere kıyasla daha yavaştır. Bu nedenle tokluk hissi yaratmada ve iştahı azaltmada oldukça etkilidir.

Kazein Proteininin Faydaları

Kas Geliştirme

Kazeinin, yavaş sindirim ve emilim hızına rağmen, peynir altı suyu proteinine benzer kas geliştirici etkileri vardır. Genellikle protein takviyesi olarak kullanılır. Vücut geliştiriciler tarafından egzersiz sonrası toparlanmayı desteklemek için antrenman sonrası veya yatmadan önce alınır.

Bir protein takviyesi olarak, kasları egzersiz sonrasında toparlamak ve güç geliştirmek için gerekli olan amino asitleri sağlar. Zorlu bir antrenmanın ardından, kas liflerinde oluşan yırtıkları onararak daha büyük ve güçlü bir hale getirir.

Tokluk Hissi Verir

Kazeinin, tokluk hissini artırma ve açlık hissini geciktirme konusunda önemli bir rolü vardır. Bunun nedeni, kazeinin vücut tarafından emilmesi ve sindirilmesi için birkaç saat sürmesidir. Peynir altı proteini kan dolaşımına hızla salınırken, kazeinin tamamen sindirilmesi yaklaşık 6-7 saat sürer.

Bu nedenle, kilo vermeye ve öğünler arasında tok kalmaya çalışan kişilerin diyetine eklemesi faydalıdır.

Yararlı Besinler Açısından Yüksektir

Kazeinin bazı takviyeleri, porsiyon başına günlük önerilen kalsiyum miktarının %50’sini karşılar. Kalsiyum; kemik, kas ve damar sağlığı başta olmak üzere birçok vücut fonksiyonunu destekler. Kazeinin iyi miktarda bulunduğu süt ürünleri, genellikle en iyi kalsiyum kaynaklarıdır. Kalsiyumun kemik sağlığı için önemi göz önüne alındığında, kazeinin bulunduğu gıdalar kemik erimesinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Bununla birlikte kazeinin içeriğindeki biyoaktif peptitler, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Biyoaktif peptitler, yaygın olarak kan basıncını düşürmek için reçete edilen bazı ilaçlar ile benzer etkilere sahiptir.

Güncel İçeriklere Göz At