Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
kisin-yapabileceginiz-egzersizler

Kışın Yapabileceğiniz Egzersizler Nelerdir?

Yaz aylarında açık havada egzersiz yapmanın keyfi bir başkadır. Ancak bu kış aylarında egzersiz yapmayacağınız anlamına gelmez. Özellikle kış aylarında çoğumuz tembelleşir ve yorganın altında fazladan birkaç saat daha geçirmeye hazır oluruz. Uzun vadede hareketsiz bir yaşam sürmek, fiziksel olduğu kadar zihinsel olarak da çeşitli zararlar verebilir. Bu nedenle kışın yapabileceğiniz egzersizler ile birlikte yazın sahip olduğunuz enerjiyi ve formu korumak gerekir.

Bununla birlikte kış olup olmadığına bakılmaksızın, egzersiz yapmadan önce ısınmak çok önemlidir. Soğuk havalarda egzersiz yapmak sizi burkulma ve diğer rahatsızlıklara karşı daha yüksek risk altına sokar. Bu nedenle kış aylarında fiziksel aktivitelerden önce ısınmak gerekir. Isınma, kan akışını ve kas çekirdek sıcaklığını artırarak yaralanma riskini azaltır. Aşağıdaki sporları yapmadan veya dışarı çıkmadan önce evde birkaç ısınma hareketi yapmaya özen gösterin.

Tempolu Yürüyüş

Tempolu yürüyüş, kışın temiz havayı içinize çekmek için deniz kenarında veya ormanlık alanlarda yapabileceğiniz egzersizlerden biridir. Tüm vücudu çalıştırmanın yanında modunuzu da yükseltmeye yardımcı olur. Eklemleriniz üzerinde minimum baskı oluşturur. Ayrıca kardiyovasküler zindeliği artırır ve güçlü kemikleri destekler.

Boks

Açık havada egzersiz yapmak istemiyorsanız ve daha rutin bir fiziksel aktivite peşindeyseniz boks iyi bir tercihtir. Diğer kardiyovasküler egzersizlere benzer faydalar sağlamanın yanında iyi bir üst vücut egzersizidir. Kalp atış hızını artırmaya yardımcı olur. Dolayısıyla stresi azaltıcı etkiye sahiptir. Ayrıca kardiyovasküler zindeliği geliştirmek için harikadır.

Spinning

Spor salonlarında sıklıkla yapılan spinning antrenmanlarını eve taşıyabilirsiniz. Spinning, basitçe bisikletle pedal çevirmeye dayanan bir egzersizdir. Yüksek kalori yakmanıza yardımcı olur. Dolayısıyla formunu korumak isteyen kişilerin tercih etmesi gereken egzersizlerden biridir.

Pilates

Kışın yapabileceğiniz egzersizler arasında en iyi tercihlerden biri pilatestir. Özellikle kışın birçok insanın hareketsiz kalmaktan kasları tutulur. Pilates, büyük ölçüde esnemeye yardımcı olur. Üstelik evde kolayca yapabileceğiniz bir fiziksel aktivitedir. Evde pilates yapmak için başlangıçta yalnızca yoga matı olabilir, ilerleyen süreçte pilates topu veya pilates ipi gibi ekipmanlar edinebilirsiniz.

Yoga

Son dönemin en popüler egzersizlerden biri olan yoga, evde yapılması kolay bir etkinliktir. Zihni dinlendirmenin yanı sıra bedenin de rahatlamasını ve esnemesini sağlar. Çeşitli yoga uygulamaları, kışın tüm hareketsizliğine karşı harikadır. Ayrıca vücudunuzu diğer kış sporlarında meydana gelecek beklenmedik bükülmelere de hazırlamaya yardımcı olur.

Elbette birçok farklı yoga çeşidi vardır. Kendiniz için en uygun olanı keşfetmek için “Yoga Çeşitleri Nelerdir?” yazımızı okuyabilirsiniz!

Güncel İçeriklere Göz At