Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
meditasyonun-keskin-bir-hafizaya-katkilari

Meditasyonun Keskin Bir Hafızaya Katkıları

Meditasyonun faydaları oldukça kapsamlıdır. Yapılan birçok araştırma meditasyonun insan beyni üzerinde bir dizi olumlu etkisi olduğunu tespit etmiştir. Fiziksel refahın atmasına fayda sağladığı gibi aynı zamanda strese neden olabilecek düşüncelerden de uzaklaşılmasına yardımcı olur. Nörobilimciler tarafından yürütülen çalışmalar meditasyon pratiği ile gelişmiş hafıza arasında açık bir ilişki olduğunu bulmuştur.

Hemen hemen herkes meditasyon tekniklerini uygulamaya başlayarak meditasyonun hafıza ve odaklanma yeteneği dahil olmak üzere birçok faydasından yararlanabilir.

Meditasyon yaşlanma sürecini yavaşlatır.

Stres yalnızca gününüzü olumsuz etkilemekle kalmaz aynı zamanda hafıza kaybı gibi yaşlanma özelliklerinde önemli bir faktördür. Bir meditasyon programına başladıktan sonra stres büyük ölçüde azalır. Birçok doktor ve araştırmacı meditasyonun hem vücut hem de beyin için olumlu etkisi olduğunu düşünüyor.

Çeşitli meditasyon stilleri yaşlılarda hafızayı geliştirebilir. Ayrıca bu konuda yapılmış bir çalışma Kirtan Kriyas adlı meditasyon tekniğinin bilişsel gerilime yaşayan kişilerin hafızasını geliştirmeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

Meditasyon odaklanmanızı artırır.

Hafıza problemleri genellikle dikkat eksikliği ile ilişkilendirilir. Araştırmalar meditasyon tekniklerinin dopamin seviyelerini yükselttiğini göstermektedir. Dopamin dalgalanması problem çözme yeteneklerinin, odaklanmanın ve hafızanın geliştirilmesinde yardımcı olur.

Kahve içmek nasıl zihni açıyorsa, meditasyon yapmak da zihnin uzun süre uyanık kalmasını sağlar.

Meditasyon zihin güçlendirme pratiğidir.

İnsanlar yaşlandıkça zihinsel kapasiteleri doruğa ulaşır ve yavaş yavaş bozulmaya başlar. Meditasyon yüksek konsantrasyon seviyelerine ulaşmak için zihnin kullanılmasını sağlar. Bu yüzden zihninizin güçlü kalmasını sağlayarak beynin ömrünü uzatır ve hafıza kayıplarının önüne geçer.

Meditasyon kullanılmayan bilinçaltı hafıza depolarına girer.

Anılar beyinde saklamak için yeterince yer olmadığında bilinçaltında depolanır. Bunlar elbette ulaşılmaz değildir. Çoktan unutulmuş gibi gözüken birçok şey meditasyon sayesinde tekrardan hatırlanabilir.  Bu bakımdan meditasyon, bilinçaltından yararlanmanın en iyi yollarından biridir. Unutulmuş olan birçok bilgiyi sağlıklı ve doğal bir şekilde geri getirir.

Meditasyon farkındalığı artırır.

Birçok araştırma farkındalığın hafıza ve öğrenmeyi yöneten hipokampusta kortikal kalınlığı arttırdığını göstermiştir. Farkındalık meditasyonu her gün sadece birkaç dakika uygulansa bile beyin yapısını değiştirebilir. Her şeyi daha canlı bir şekilde hatırlamaya ve daha iyi odaklanmaya yardımcı olur.

Güncel İçeriklere Göz At