Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
Meyve ve sebze tüketerek hastalıklara meydan okumak

Meyve ve Sebze Tüketerek Hastalıklara Meydan Okumak

Meyve ve sebze tüketmenin sağlığımıza önemli faydaları olduğu herkes tarafından biliniyor olsa da çoğu insan beslenme alışkanlıklarında meyve ve sebzelere yeteri kadar yer vermemekte. Oysa meyve ve sebzelerden oluşan bir diyet; bazı kronik hastalıkların ve rahatsızlıkların önlenmesinde önemli bir rol oynayabilir. Meyve ve sebzeler yalnızca ideal bir kiloyu veya canlılığı korumanıza yardımcı olmaz, aynı zamanda sağlığınızı korumada da büyük fayda sağlamaktadır.

Şimdi gelin, yeterli miktarda meyve ve sebze tüketerek hastalıklardan nasıl korunabileceğinize detaylı bir şekilde bakalım!

Kalp ve Damar Hastalıkları

Kalp ve damar hastalıkları dünyada en çok karşılaşılan sağlık problemlerinden biridir. Meyve ve sebzeler kalp hastalıkları ve felci önleme konusunda oldukça faydalı olabilir. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler ve turunçgiller kalp hastalıklarının önüne geçilmesine yardımcı olan en etkili savaşçılardır.

450 binden fazla katılımcının bulunduğu bir araştırmada günde ortalama 8 veya daha fazla porsiyon meyve ve sebze tüketen kişilerin günde 1,5 porsiyondan daha az meyve ve sebze tüketen insanlara kıyasla, kalp krizi ve felç geçirme olasılığının %30 daha az olduğu görülmüştür.

Yüksek Tansiyon ve Yüksek Kolesterol

Günümüzde birçok insan çalışma koşullarından dolayı bir süre sonra yüksek tansiyon veya yüksek kolesterolün getirdiği zorluklarla mücadele etmek zorunda kalmaktadır. Meyve ve sebzelerin içerdiği çözünür lifin, diğer gıdalardan daha çok kolesterol emilimini engellemeye yardımcı olduğu ve bu yüzden kolesterolü düşürdüğü düşünülmektedir.

Yapılan bir çalışmada; meyve ve sebzeleri içeren bir diyet uygulamanın yüksek tansiyonu olan kişilerde kan basıncını en az ilaçlar kadar düşürebildiği gözlemlenmiştir.

Kanser

Bu konuda yapılan araştırma ve testler, daha fazla meyve ve sebze tüketiminin mide ve akciğer kanseri riskini azaltabileceğini; aynı zamanda da ağız, gırtlak ve böbrek kanserinin önüne geçebileceğini göstermiştir.

Göz Hastalıkları

Katarakt genellikle yaşlanma ile ilişkilendirilir ve göz merceğinin kademeli olarak bulanıklaşmasını ifade eder. Sarı nokta hastalığı ise retinanın merkezinin hasar gördüğü durumlarda ortaya çıkar. Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeler içerdiği pigmentler sayesinde gözlerin korunmasına yardımcı olur. Havuç, kavun ve balkabağı gibi A vitamini içeren besinler gece görüşünün uyarılmasını ve bu yeteneğin korunmasında oldukça faydalıdır.

Meyve ve sebzeler ayrıca koroner arter hastalığı, kemik erimesi ve cilt enfeksiyonları gibi birçok sağlık probleminin önlenmesine yardımcı olabilir. Bu yüzden beslenme düzeninize daha fazla meyve ve sebze dahil etmeyi düşünmekte fayda var!

Güncel İçeriklere Göz At