Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
mindful-eating

Mindful Eating (Farkındalıklı Beslenme) Nedir?

Mindful Eating (Farkındalıklı Beslenme), yeme alışkanlıklarınız üzerinde kontrol sahibi olmanıza yardımcı olan bir tekniktir. Yemeğin size nasıl hissettirdiğini ve vücudunuzun tatmin ve tokluk hakkında gönderdiği sinyalleri gözlemlemeyi içerir. Temel amaç, odağınızı yeme deneyimini keşfetmeye kaydırmaktır. Aşırı yemeyi önlemek, kilo kaybını teşvik etmek ve daha iyi hissetmenize yardımcı olmak gibi birçok faydası vardır.

Beyninizin tok olduğunuzu anlaması yaklaşık 20 dakika sürer. Eğer yemeğinizi çok hızlı yerseniz, tokluk hissi çok fazla şey yemeden gelmeyecektir. Mindful eating; dikkatinizi geri kazanmanıza, yavaşlamanıza ve otomatik bir şekilde yemek yerine kasıtlı bir eylem olarak gerçekleştirmenize yardımcı olur. Dahası, bu teknik ile fiziksel açlığı ve tokluk ipuçlarını daha iyi tanıyarak duygusal ve gerçek açlığınızı ayırt edebilirsiniz.

Mindful Eating Pratiği Nasıl Yapılır?

Farkındalıklı beslenmeyi doğru bir şekilde uygulamak için bir dizi egzersiz ve meditasyon gerekir. Bu yüzden birçok insan farkındalıklı beslenme üzerine seminer, online kurs veya başka çalışmalardan faydalanır.

Ancak bu pratiği uygulaya başlamak için birçok basit yol vardır. Bunlardan bazıları kendi başına hayatınız için çok güçlü faydalar sunabilir:

  • Daha yavaş yemeye dikkat edin. Yemeği bir an önce bitirmek için acele etmeyin. Yemeğinizin tadını çıkarmaya ve daha yavaş yemeye özen gösterin. Bu sindiriminizi de rahatlamaya yardımcı olacaktır.
  • İyice çiğneyin. Yemeğin gerçek tadına varana kadar çiğneyin. Daha önce farkında olmadığınızın tatları fark ettiğinizde şaşırabilirsiniz.
  • Odağınızı tabağınıza çevirin. Yemek yerken başka şeylerle ilgilenmek, genellikle tokluk hissinin gecikmesine sebep olur. Bu yüzden yemek yerken televizyon ve telefon gibi dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırın ve yemeğinize odaklanın.
  • Nasıl hissettiğinize odaklanın. Yemeğinizi pişirirken, servis ederken ve yerken duyularınızı çağırın. Yemeğinizden aldığınız her ısırıkta nasıl hissettiğinize dikkat edin. Yemeğin içindeki malzemeleri ve tüm farklı tatları tanımlamaya çalışın.
  • Öğün atlamayın. Çok uzun süre yemek yememek, açlık hissinin artırır. Bu da genellikle en kolay yemekleri en hızlı şekilde tüketmeye sebep olur. Yemekleri her gün yaklaşık aynı saate ayarlayın ve tadını çıkarmak için yeterli bir vakit ayırın.

Başlangıç olarak bu adımları uygulamak için günün bir öğününü seçmek iyi olacaktır. Alıştıktan sonra farkındalık daha doğal hale gelecektir. Bu yüzden daha sonra bu adımları günün tüm öğünlerine uygulamaya odaklanabilirsiniz.

Güncel İçeriklere Göz At