Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
minimalist-yasam-tarzi

Minimalist Yaşam Tarzı İpuçları

Minimalizm, birçok farklı şekilde tanımlansa da genel olarak daha basit yaşama veya daha az şeyle yaşama felsefesi olarak özetlenebilir. Minimalist yaşam tarzını benimseyen kişiler, yalnızca bir amaca hizmet eden şeylere sahip olmaya özen gösterir. Bu, maddi açıdan tasarruf etmenin yanında düzenli ve temiz bir alana sahip olduğunuz için zamandan da tasarruf etmenizi sağlar. Minimalizm, ilişkilerden çalışma alanlarına kadar hayatın birçok alanına uygulanabilir. Ancak minimal bir yaşamın merkezi genellikle evdir.

Minimalizmi evinize nasıl dahil edeceğinizi merak ediyorsanız bilmeniz gereken her şeye burada!

Minimalist Yaşam Tarzı Başlangıç İpuçları

Minimalist bir yaşam tarzı oluşturmaya küçük adımlarla başlamak önemlidir. Alışveriş alışkanlıklarınızı değiştirmekten dijital olana yönelmek gibi rutininizi değiştirmenin birçok farklı yolu olabilir. Minimalizm yolculuğunuzu başlatmak için önemli ipuçlarımız burada:

Önce Bir Odaya Odaklanın

Minimalizm yolculuğunun en zor kısmı, evi küçültmeye nereden başlanması gerektiğini bilmemektir. Kesin olan bir şey var ki, tüm evi bir kerede değiştirmek çok zor olacaktır. Bunun yerine her seferinde bir odaya odaklanmayı denemelisiniz. Enerjinizi başlangıçta bir odaya yönlendirin ve bunu evin diğer bölümleri için ilham kaynağı olarak alın.

Görünür Alanlardan Başlayın

Başlangıç için bir oda seçtikten sonra çekmeceler gibi daha gizli alanları düzenlemek yerine önce raf, mobilya gibi daha görünür alanlarla başlayın. Bu şekilde ilerlediğinizde yaptığınız değişiklikleri çok daha kolay fark edeceksiniz.

Gerçekten Önemli Olan Eşyaları Koruyarak Dağınıklığı Azaltın

Evinizin her bölümünü dolaşın ve sahip olduğunuz eşyalara dokunarak bunların hayatınıza bir değer katıp katmadığını düşünün. Bu eşyaların bazıları yalnızca dikkatinizi dağıtacak şeyler olabilir. İstediğiniz evi yaratmanıza katkı sağlayıp sağlamayacağını sorgulayın.

Önemli Olan Miktar Değil, Kalite.

Minimalizm asla alışveriş yapmayacağınız anlamına gelmez, satın alma alışkanlıklarınızda daha bilinçli olmanız anlamına gelir. Örneğin yeni bir ayakkabı veya iş pantolonu ihtiyacınız varsa ihtiyacınızı daha uzun süre karşılayacak kalitedeki ürünlere yönelebilirsiniz. Başlangıçta daha yüksek fiyatlar idealinizden uzak gibi gözükse de sık satın alım yapmanızı azaltacağı için uzun vadede tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Yeniden Kullanılabilir Ürünlere Yönelin.

Evinizdeki fazlalık eşyalardan kurtulmaya karar verdiğinizde hangi ürünleri yeniden kullanabileceğinizi düşünün. Basit bir değişiklik için tek kullanımlık su şişelerini yeniden kullanabileceğiniz bardaklarla değiştirebilirsiniz.

Amacınızı Bulun

Amacınızı bulmak, minimalist yaşamın en önemli parçalarından biridir. Evinizde minimal bir yaşam kurmayı düşünüyorsanız bunu neden yaptığınızı düşünün. Bunun nedeni daha fazla para biriktirmek veya ailenizle daha verimli vakit geçirmek olabilir. Bunu anlamak oldukça önemlidir. Çünkü nihayetinde minimalist yaşam tarzının amacı daha az şeye sahip olmak değil, yaşadığınızdan daha anlamlı bir hayat yaşamaktır.

Güncel İçeriklere Göz At