Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
motivasyonu-arttirma

Motivasyonu Arttırma Yolları Nelerdir?

Her insan hayatında bazı değişiklikler yapmak veya belirli hedeflere ulaşmak ister. Bu hedeflere ulaşma yolunda ilerlerken karşılaştığımız zorluklar bizi olumsuz etkileyebilir. Sadece bir başlangıç yapmak için bile gerekli motivasyonu bulmak zor olabilir. Ancak bazı motivasyonu arttırma yolları içinde bulunduğunuz olumsuz durumdan kurtulup harekete geçmenizi sağlayabilir.

İşte kendinizi motive etmenizi sağlayacak 7 yöntem!

Ölçülebilir Hedefler Belirleyin

Hedef belirleyerek motivasyonunuzu artırabilir ve beyninizi ölçülebilir şeylere odaklanmak için eğitebilirsiniz. Ancak büyük hedeflere ulaşmak bazen zaman alabilir ve bu yüzden umutsuzluğa kapılabilirsiniz. Bu yüzden başlangıçta ulaşabileceğiniz hedeflere odaklanın. Başardıkça daha motive olacak ve ulaşılması zor gibi gözüken daha büyük hedefleriniz için güçlü hissedeceksiniz.

Başarılarınıza Odaklanın

Motivasyonu azaltan en büyük etkenlerden biri hayallerimizden ve ideallerimizden ne kadar uzak olduğumuzu düşünmemizdir. Zihniyetimizi değiştirebilirsek kendimizi bir motivasyon artışı için de hazırlayabiliriz. Örneğin, hedefinizin önünüzdeki 6 ayda 10 kilo vermek olduğunu ve sizin ilk 3 ayda 4 kilo verdiğinizi düşünelim. Hedefinizden hala 6 kilo uzakta olduğunuzu düşünmektense başlangıçtan itibaren 4 kilo verdiğiniz gerçeğine odaklanmak sizi çok daha fazla motive edecektir.

Kendinizi Geliştirin

Kişisel gelişiminiz için attığınız her adım kendinize olan güveninizi de artıracaktır. Her zaman öğrenmeye ve yeniliğe açık olun. Öğrendiğiniz her yeni şey kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Kendinizi alanınızda geliştirmek, motivasyonu arttırma yollarından biridir. Bir konuda yetkin olmaya başladığınızda öne sürmediğiniz özellikleriniz de ortaya çıkacaktır.

Kendinizi Ödüllendirin

Bir adımı veya hedefi tamamladığınızda kendinizi ödüllendirin. Ödüller, sizi motive ederek daha büyük hedeflere ilerlemenizi teşvik eder. Örneğin uzun zamandır istediğiniz bir kıyafeti satın alabilirsiniz veya arkadaşınızla ufak bir seyahate çıkabilirsiniz. Ancak mümkün olduğunca hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak hediyeler seçmeye özen gösterin.

Pozitif Olun

İç sesimiz her zaman dostça davranmayabilir. Ancak bunu olumluya çevirip hayatınızı güzelleştirmek yine sizin elinizde. “Ben bunu yapamam”, “Bunu başaramam” gibi olumsuz söylemleri bir kenara bırakın. Bunlar sizi başarısızlığa daha çok inandırır ve harekete geçmenizi engeller. Bunlar yerine iyi şeyler düşünün ve elinizden geleni yapmaya özen gösterin.

Etrafınızı Pozitif Şeylerle Kuşatın

Evinizde ve çalışma ortamınızda size hedeflerinizi hatırlatacak fotoğraf ve nesneler bulundurun. Ayrıca pozitif ilişkilerin de motivasyonunuzu pozitif şekilde etkileyeceğini unutmayın. Etrafınızdaki insanların olumsuz düşünceleri bir süre sonra size de bulaşabiliriz. Özellikle motivasyonunu yükseltmenizi engelleyecek insanları çevrenizden uzaklaştırın. En sevdiğiniz insanlarla daha fazla vakit geçirin.

Beslenmenize ve Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılamak motivasyonunuzun artmasını sağlar. Sağlıklı bir beslenme programı uygulayın ve yeterli miktarda su için. Belirli bir uyku rutinini takip ederek vücudunuzun dinlenmesini sağlayın. Bu, aynı zamanda zamanınızı daha iyi kontrol etmenizi de sağlayacaktır.

Güncel İçeriklere Göz At