Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
mutluluk-hormonlarini-artirmanin- (1)

Mutluluk Hormonlarını Artırmanın 4 Yolu

Mutlu hissetmek için çevrenizde gerçekleşen olaylar etkili olsa da vücudunuzdaki hormonların da etkisi büyüktür. Stres, depresyon gibi mutsuz hissetmeye sebep olan problemler genellikle mutluluk hormonlarının yeterince salgılanmaması ile ilişkilidir. Dopamin, oksitosin, serotonin ve dopamin olarak bilinen mutluluk hormonlarını artırmak ruh halinizi de olumlu yönde etkiler.

İşte mutluluk hormonlarını artırmanıza yarayacak ipuçları;

Duşta Şarkı Söylemek

Başlıca etkisi enerji vermek olan dopamin; motivasyon, hafıza ve dikkati düzenlemekte büyük bir rol oynar. Büyük miktarlarda salgılandığında sizi belirli davranışları tekrar etmeye teşvik edecek ödül duygusu yaratır. Aksine dopamin seviyeleri düşük olan birinin motivasyonları azalır ve kendisini heyecanlandıran şeylere karşı hevesleri azalır.

Dopamin seviyelerini yeniden canlandırmak için duşta en sevdiğiniz şarkıları söylemek faydalı olabilir. Akustik bir ortamda kendi sesinizi analiz etme olasılığınız daha düşüktür. Ayrıca ses titreşimlerini duymanın ve deneyimlemenin, neşeli duygular yarattığını ve duşta şarkı söylemenin bir çeşit cesaret ve iletişim pratiği olduğunu gösteren araştırmalar var.

Kendinize Masaj Yapmak

Oksitosin hormonu, genellikle halk arasında “aşk hormonu” olarak bilinir. Bunun sebebi, hormonun sosyalleşmek ve iletişim kurmak gibi eylemlerden kaynaklanmasıdır. Aynı zamanda sevilme, güvende olma ve rahat hissetme gibi duyguları tetikleme eğiliminde olmasıdır. Ancak yüzünüze odaklanarak da kendinize yapacağınız nazik bir masaj, oksitosin seviyelerini artırmak için başkalarına ihtiyaç duymamanızı da sağlayabilir. Bunun için şu adımları takip edebilirsiniz:

İşaret parmağınız ile kaşlarınızın ortasından başlayarak küçük daireler halinde masaj yapın. Şakaklarınıza doğru hareket ederek kaşlarınızı takip edin.

Başka bir uygulama olarak, yanaklarınızı avucunuzun içinde 15 saniye tutmayı deneyebilirsiniz veya kollarınızı çaprazlayarak omuzlarınızı sıkıp kendinize sarılabilirsiniz. Ardından kollarınızı 7 ila 15 saniye indirip serbest bırakın.

Sahte Gülümseme

Rahatlık ve memnuniyet duyguları yaratan hormonların belki de en ünlüsü serotonindir. Ayrıca bunlar dışında sindirim sürecine yardımcı olmak ve kan basıncına aracılık etmek gibi birçok bedensel işlevle bağlantılıdır. Serotoninin etkisi, kendinizden daha büyük bir şeyin parçası olduğunu hissettiğinizde ve hayattaki rolünüz için minnettar olduğunuzda ortaya çıkabilir.

Güneşte vakit geçirmek serotonin seviyelerini yükseltmekte faydalı olsa da kışın bunu yapabilmek mümkün olmayabilir. Bunun yerine kusursuz bir strateji olarak, sahte bir gülümseme ile kendinizi daha mutlu bir dünya algısı için kandırabilirsiniz. Yaklaşık 7 ila 15 saniye boyunca sürdürülen büyük bir gülümseme, bir süre sonra gerçek bir gülümseye dönüşüp serotonin salgılanmasını sağlayabilir.

Dans Etmek

Endorfin, genellikle koşarken veya yüzerken daha fazla salgılanır. Ancak sevdiğiniz herhangi bir fiziksel aktivite de bunu başarabilir. Örneğin bir konserde veya kimsenin sizi görmediği zamanlarda pervasızca dans etmek endorfin seviyelerini yükseltebilir.

Bunun için aynanın karşısına geçin ve sevdiğiniz bir şarkı eşliğinde dans edin. Şarkılar arasındaki boşlukta “ben güzelim” veya “ben yeterliyim” gibi olumlama cümleleri söyleyin.

Güncel İçeriklere Göz At