Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
nadi-shodhana-pranayama

Nadi Shodhana Pranayama Nedir? Nasıl Uygulanır?

Nadi Shodhana Pranayama, geniş kapsamlı faydaları olan güçlü bir nefes uygulamasıdır. İsmini Sanskritçede kanal anlamına gelen Nadi ve arınma anlamına gelen Shodhana kelimelerinden alır. Ayrıca kanal temizleme nefesi veya alternatif burun nefesi olarak da bilinmektedir. Bu nefes uygulaması, çoğu insan tarafından zihni temizlemek ve tüm benliği sakinleştirmek için kullanılmaktadır. Amaç bedeni ve zihni dengeye getirmektir.

Nadi Shodhana Pranayama’nın Faydaları

Nadi Shodhana nefes uygulamasının temeli, odaklanmış bir dikkatle nefesinizi kontrol etmektir. Bu tür derin nefes almanın zihin ve beden için birçok faydası vardır.

Sinir sistemini düzenler. Stres genellikle sinir sisteminizi harekete geçirir. Vücudunuz stresi tehlike olarak algılar ve sizi hazırlamak için tepki verir. Kalbinizin daha hızlı atmasını, nefesinizin hızlanmasını ve kaslarınızın gerilmesini sağlayan belirli hormonlar gönderir. Kontrollü bir şekilde nefes almak, gevşeme tepkisini başlatan dinlenme ve onarım durumunu devreye sokar. Bu, vücudunuzun iyileşmesine izin veren derin bir dinlenmedir.

Nefes almayı iyileştirir. Nadi Shodhana nefes uygulaması akciğer kaslarınızı güçlendirir. Aynı zamanda ciğerlerinizdeki salgıları temizler. Böylece ciğerlerinizin derinliklerinde daha fazla hava için yer açar. Bu, daha iyi nefes almanıza yardımcı olur. Ayrıca erken bronşit ve akciğer hastalıkları için yararlı olabilir.

Korku ve kaygıyı azaltır. Sığ ve hızlı nefes almak, beyninizin duygularınızdan sorumlu bölgelerini meşgul eder. Bu yüzden kendinizi kızgın, endişeli veya korkmuş hissedebilirsiniz. Alternatif burun nefesi gibi teknikler, beyninizin sizi daha bilinçli yapan farklı bölgelerini devreye sokar. Böylece duygularınızı yönetmenize ve kaygılarınızı azaltmanıza yardımcı olur. Ayrıca panik atakla bağlantılı olan kan laktat seviyelerini düşürür.

Nadi Shodhana Pranayama Nasıl Uygulanır?

Çoğu pranayama tekniğinde olduğu gibi Nadi Shodhana da en iyi aç karnına uygulanır. Sabahın erken saatleri en ideal zamandır. Bu nefes tekniğini uygulamak için aşağıdaki adımları uygulayın:

  • Yüzünüzde nazik bir gülümseme ile rahat bir pozisyonda oturun.
  • Sağ elinizin işaret ve orta parmağınızı kaşların arasına, yüzük ve serçe parmağınızı sol burun deliğine ve başparmağınızı sağ burun deliğine yerleştirin. 
  • Baş parmağınız ile sağ burun deliğine bastırın ve sol burun deliğinden nefes verin.
  • Sol burun deliğinden nefes alın. Ardından yüzük ve serçe parmağınız ile sol burun deliğine hafifçe bastırın. Baş parmağınızı sağ burun deliğinden kaldırarak sağ burun deliğinden nefes verin.
  • Artık Nadi Shodhana’nın bir turunu tamamladınız. Tüm bu adımları birkaç kez tekrar edin.

Güncel İçeriklere Göz At