Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
noroplastisite

Nöroplastisite Nedir?

Nöroplastisite, beynimizin öğrenme ve uyum sağlama yeteneğini ifade eder. Yakın bir zamana kadar beynimizin ergenliğin son dönemlerinde sabitlendiğine inanılıyordu. Ancak son araştırmalar bunun tam tersi olduğunu kanıtladı: Beynimiz yetişkinlik boyunca sürekli olarak büyüyüp kendini yeniliyor.

Nöronların yeniden yapılandırılması işlemi nöroplastisite olarak bilinir. Örneğin, yatmadan önce mutlaka su içtiğinizi varsayalım. Siz bu davranışı tekrarladıkça ve bu konuda bir tatmin sağladıkça bu davranışı tetikleyen nöronlar arasındaki bağ da güçlenecektir. Bu alışkanlıkların aksine yeni bir eylem gerçekleştirmek ise her zaman daha zordur. Çünkü insan beyni yeni bilgi girişi yaparken çok fazla enerji harcamak zorunda kalır. Bu da insanda rahatsızlık hissi oluşturur.

Ancak bazı nöroplastisite egzersizleri sayesinde şu an olduğunuzdan çok farklı bir insan olabilmeniz mümkün. Aşağıdaki ipuçlarını takip ederek nöroplastisitenin gücünü kendiniz için kullanabilir ve üretkenliğinizi artırabilirsiniz!

Bol Bol Dinlenin

Uyku, beyindeki dendritik büyümede önemli bir rol oynar. Dentritler, nöronlar arasında bağlantı görevi görür ve hücreler arasında bilgi aktarımına yardımcı olur. Bu bağlantıları güçlendirmek daha fazla beyin nöroplastisitesini teşvik edebilir. Ayrıca gün içerisindeki 20 dakikalık bir şekerleme nöroplastisitenin potansiyelini yükseltebilir.

Farkındalık Uygulayın

Farkındalık, geçmiş ve geleceği düşünmeden zihninizi tamamen içinde bulunduğunuz ana odaklamayı gerektirir. Çevrenizdeki seslerin, manzaraların ve duyumların farkında olmayı içerir. Farkındalığın geliştirilmesi beynin nöroplastisitesini güçlendirir.

Düzenli Egzersiz Yapın

Düzenli şekilde takip edilen fiziksel aktivitelerin beyinde birtakım faydaları vardır. Birçok araştırma egzersizlerin beynin hafıza ve diğer işlevlerle ilgili bölümü olan hipokampüsün nöron kaybını önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

Beyninizi Besleyin

Beyniniz, toplam vücut ağırlığınızın sadece çok küçük bir bölümünü oluşturmasına rağmen yediğiniz her şeyin yaklaşık dörtte birini kullanır. Gelişmiş nöral yollar için etkili bir beslenmeye ihtiyacınız olacaktır. Gün içerisinde ceviz, yaban mersini, avokado gibi atıştırmalıklar önemli faydalar sağlayabilir. Ayrıca nöroplastisiteyi teşvik etmek istiyorsanız D vitamini ve magnezyum önemli öncelikler olabilir.

Kelime Dağarcığınızı Genişletin

Her gün yeni kelimeler öğrenmeye çalışın. Bu basit aktivite hem görsel hem de işitsel çok sayıda sinir yolunu harekete geçirir. Ayrıca bellek işlemeyi de etkin hale getirir.

Güncel İçeriklere Göz At