Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
organik-gida

Organik Gıda Nedir?

Organik gıda; yapay ilaçlar, hormonlar, antibiyotikler ve GDO olmadan yetiştirilmiş ve işlenmiş gıdalardır. Bir gıda ürününün organik olarak etiketlenebilmesi için yapay katkı maddeleri içermemesi gerekir. Buna yapay tatlandırıcılar, koruyucular ve renklendiriciler dahildir.

Organik gıda ile doğal gıda ifadeleri birbirinden farklıdır. Bir gıda etiketindeki “doğal” ifadesinin gıda bileşenlerini yetiştirmek için kullanılan yöntemlerle ilgisi yoktur. Yalnızca ürünün hiçbir yapay tatlandırıcı, renklendirici veya koruyucu içermediğini ifade eder.

Organik Gıda Tüketmenin Faydaları Nelerdir?

Yediğiniz gıdaların nasıl yetiştirildiği, zihinsel ve duygusal sağlığınız üzerinde de büyük bir etkiye sahiptir. Organik gıdalar geleneksel olarak yetiştirilen gıdalara kıyasla genellikle antioksidan gibi faydalı besinlere daha fazla sahiptir. Organik gıdaların diğer faydaları aşağıdaki gibidir:

  • Organik gıdalar, genellikle daha yüksek miktarda antioksidan, C vitamini, çinko ve demir gibi mikro besin içerir. Bir araştırma meyve, sebze ve tahılların organik versiyonlarıyla değiştirilmesinin diyetinize daha fazla antioksidan sağladığını göstermektedir. Bu, günde fazladan 1-2 porsiyon meyve ve sebze tüketmekle eş değerdir.
  • Organik gıdalar genellikle daha tazedir. Çünkü daha uzun süre dayanmasını sağlayan koruyucu maddeler içermez.
  • Organik olarak yetiştirilen gıdalar, diğer gıdalara kıyasla %30 oranında daha az nitrat seviyelerine sahiptir. Yüksek nitrat seviyeleri, belirli kanser türlerinin riskinin artmasıyla ilişkilidir.
  • Organik süt ve süt ürünleri, daha yüksek miktarda omega-3 yağ asitleri, demir ve E vitamini içerir. Daha yüksek omega-3 yağ asidi alımı, kalp hastalığı riskinin azalması da dahil olmak üzere birçok sağlık yararı ile ilişkilidir.
  • Organik tarım çevre ile daha uyumlu olmak demektir. Organik tarım uygulamaları kirliliği azaltır, suyu korur ve toprak erozyonunu azaltır. Bununla birlikte, toprak verimliliğini artırır ve daha az enerji kullanır. Sentetik böcek ilaçlarını kullanmadan çiftçilik yapmak, çevredeki kuşlar ve diğer hayvanlar ile çiftlik yakınında yaşayan insanlar için de çok daha iyidir.
  • Organik ürünler çok daha az pestisit içerir. Sentetik ilaçlar, herbisitler ve böcek öldürücüler gibi kimyasallar geleneksel tarımda yaygın olarak kullanılır ve kalıntılar tükettiğiniz ürünlerin üzerinde veya içinde kalır. Organik gıdaların tüketimi, pestisit kalıntılarına ve antibiyotiğe dirençli bakterilere maruz kalma ihtimalini azaltır.

Güncel İçeriklere Göz At