Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
restoratif-yoga

Restoratif Yoga Nedir? Faydaları Nelerdir?

Restoratif yoga; fiziksel, zihinsel ve duygusal rahatlamayı teşvik eden bir yoga tarzıdır. Yavaş bir tempoda uzun süreli duruşlara ve derin nefes almaya odaklanarak uygulanır.

Restoratif yoganın temel amacı, pozlarda gerilmeden veya acı çekmeden gevşeyerek rahatlama elde etmenizdir. Bu nedenle dersleri çok rahatlatıcı ve yavaş tempoludur. Aktif bir yoga programını dengelemek ve kötü hissettiğinizde ufak bir mola vermek için harikadır.

Restoratif Yoganın 5 Faydası

Restoratif yoganın aşağıdaki 5 faydası, tempolu ve stresli yaşantımız için neden güçlü bir panzehir olduğunu açıklıyor!

Kişisel Farkındalığı Teşvik Eder

Birçok yoga güç pozu özgüveni artırmaya yardımcı olur. Ancak restoratif yoga aynı zamanda daha fazla kişisel farkındalık geliştirmenize fırsat verir. Ayrıca içgörünüzü ve ruhsal gelişiminizi destekler. Özveri, sabır, beceri ve cesaret dahil olmak üzere bir dizi beceri geliştirmenize yardımcı olur.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Restoratif yoganın en büyük faydalarından biri, bağışıklık sisteminizi güçlendirmesidir. Sizi rahatlamaya teşvik eder. Dolayısıyla iltihaplanma tepkinizi düzenlemiş olur. Eğer üst solunum yolu tıkanıklığı veya öksürük şeklinde kendini gösteren bir rahatsızlığınız varsa, restoratif yoga bunu destekleyen harika bir uygulamadır.

Kendinizle Yüzleşmenize Yardımcı Olur

Çoğumuz gündelik hayatta çok fazla şey yapmaya programlıyız. Genellikle bizi meşgul eden şey budur ve kendimizi üretken hissetmemizi sağlar. Ancak tüm bu koşturmaca, bedenimiz ve zihnimizdeki rahatsızlıklardan ve istenmeyen duygulardan kaçınmamıza sebep olur. Restoratif yoganın en temel amaçlarından biri ise tüm bu işlerle uğraşmayı bir kenarı bırakmanızı ve kendiniz hakkındaki gerçeklerle yüzleşmenizi sağlamaktır. Bu, sağlık, şifa ve gerçek bir yenilenme için gereklidir. Pek çok insan rahatlamanın bazı problemleri görmezden gelmek olduğuna inanır. Ancak sorunları bir kenara atmak yerine, rahatsızlık verici olanla yüzleşmek ve kim olduğumuzu keşfetmek için daha fazla alan açmak önemlidir.

Stresi Azaltır

Günlük hayatın koşturmacası içinde stresli hissetmek doğaldır. Neyse ki yoga, vücudunuzun sinir sistemini rahatlatır ve sizi içe dönmeye teşvik eder. 2019 yılında yapılan bir araştırmada, gece vardiyasında çalışan hemşirelere evde yoga programı uygulandı. Dört haftanın sonunda katılımcıların fiziksel ve psikolojik stres tepkilerinde azalma görüldü. Araştırmacılar, restoratif yoganın stresle mücadelede önemli bir araç olduğu sonucuna vardılar.

Gerginliği Nerede Tuttuğunuzu Keşfetmenizi Sağlar

Restoratif yoganın içerdiği asıl çaba, gerginliği nerede ve nasıl tuttuğunuzu keşfetmenize yardımcı olmaktır. Ayrıca yerde vücudunuzu gevşeterek nefesin daha fazla içeri girmesine izin verme isteğini içerir. Böylece gerginlik yumuşar veya daha az hissedilir olur.

Güncel İçeriklere Göz At