Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
diyetinize-ekleyebileceiginiz-saglikli-yaglar

Sağlıklı Yağlar Nelerdir? Hangi Gıdalarda Bulunur?

Yağlar, tıpkı protein ve karbonhidratlar gibi vücudumuz için gerekli olan enerjinin en önemli kaynaklarından biridir. Önerilen günlük yağ alımı günlük ihtiyacımız olan kalorinin yaklaşık %25-35’ini karşılayacak miktarda olmalıdır. Doymamış yağlar ve omega-3 yağ asitleri gibi sağlıklı yağlar ruh halinizi yükseltmek gibi bir dizi sağlık faydasında bulunabilir.

Doymuş yağ asitleri ve tekli doymamış yağ asitleri vücudumuz tarafından sentez edilse de çoklu doymamış yağ asitlerinin sentezi gerçekleşmemektedir. Bu yüzden bu yağ asitlerinin mutlaka dışarıdan alınması gerekir.

İşte son derece besleyici olan ve yüksek yağ içeren gıdalar!

Avokado

Avokado, benzersiz bir meyvedir. Çoğu meyve esas olarak karbonhidrat içerirken, avokado yağlarla yüklüdür. Kalori bakımından %80 oranında yağ içerir. Bu, avokadoyu çoğu hayvansal gıdadan daha fazla yağ içerdiği anlamına gelir.

150 gramlık porsiyon başına günlük değerin %15’ini sağlar ve diyetteki en iyi potasyum kaynaklarından biridir. Bol miktarda antioksidan içerir. Ayrıca sindirim ve kalp hastalığına faydalar sunan lif bakımından zengindir.

Bitter Çikolata

Bitter çikolatanın yağ oranı çok yüksektir ve kalorinin yaklaşık %65’ini oluşturur. Ayrıca lif ve bazı insanların yeterince almakta zorluk çektiği demir ve magnezyum dahil olmak üzere birçok önemli besin içerir. Yaşlanmayı önleyici etkileri olan epikateşin gibi antioksidanlar içerir.

Kuruyemişler

Kuruyemişler inanılmaz derecede sağlıklıdır. Sağlıklı yağlar ve lif bakımından oldukça yüksektir. Ayrıca iyi bir bitki bazlı protein kaynağıdır. E vitamini ve çoğu insanın yeterince alamadığı magnezyum içerir. Obezite, kalp hastalığı ve tip-2 diyabet gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir.

Yağlı Balık

Yağlı balıklar, genel olarak en besleyici hayvansal protein kaynaklarından biridir. Bunlar; somon, uskumru ve sardalye gibi balıklardır.

Bu balıklar omega-3 yağ asitleri, kaliteli proteinler, çeşitli vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir. Düzenli olarak tüketimi kan şekerini düzeylerini iyileştirmeye yardımcı olabilir ve kalp hastalığı risklerini azaltabilir.

Peynir

Peynir; kalsiyum, B12 vitamini, fosfor ve selenyum açısından oldukça zengin bir kaynaktır. Ayrıca bol miktarda protein içerir. 28 gram peynirde yaklaşık 6 gram protein bulunur. Bu, neredeyse bir bardak süte karşılık gelmektedir.

Sızma Zeytinyağı

Sızma zeytinyağı, güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip bir yağ asidi olan oleik asit açısından zengindir. Kalp hastalığı, kan şekeri yönetimi ve kilo yönetimi ile ilgili bir dizi sağlık faydası sağlayabilir.

Güncel İçeriklere Göz At