Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
saglikli-yasam

Sağlıklı Yaşam Önerileri

Sağlıklı alışkanlıkları günlük yaşamınızın bir parçası haline getirmek diyabet, kalp hastalığı ve hatta kanser gibi sağlık sorunlarına yakalanma olasılığınızı azaltır. Ancak sağlıklı yaşam tarzına sahip olmak sürekli ve tutarlı bir çaba gerektirir.

Yeni kararlar almak için yılın bu döneminden daha iyi bir zaman yoktur. Yeni yıla sağlığınız hakkında yeni kararlar alarak başlayın ve hemen uygulamak için çaba gösterin!

Sağlıklı Yaşam İçin 5 İpucu

Yeni yılda kendinizi daha iyi hissetmek için aşağıdaki sağlıklı yaşam ipuçlarını takip edebilirsiniz.

Sağlıklı Beslenmeye Çalışın

Yemeklerinize çeşitlilik katın. Meyve, sebze, baklagil, tohumlar ve kepekli tahıllar içeren çeşitli yiyecekler tüketin. Her gün az birkaç porsiyon meyve ve sebze tüketmeyi hedefleyin.

Şekeri azaltın. Yüksek miktarda şeker alımı obezite, tip-2 diyabet ve kalp hastalıkları ile bağlantılıdır. Şekerlemelerden, meyve sularından ve gazlı içeceklerden kaçının.

Ayrıca günlük tuz alımınızı 1 çay kaşığını geçmeyecek şekilde sınırlayın. Bunu başarmak için tuzlu atıştırmalıklardan kaçının ve düşük sodyumlu ürünler seçmeye özen gösterin.

Aktif Olun

Fiziksel olarak aktif olmak zihinsel ve fiziksel sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Haftada en az 150 dakika egzersiz yapmaya çalışın. Yürümek, koşmak, yüzmek veya pilates yapabileceğiniz en basit egzersizlerden bazılarıdır. Egzersizler, sadece kilonuzu korumanıza yardımcı olmakla kalmaz. Aynı zamanda hareketsiz bir yaşam tarzının sebep olduğu hastalık geliştirme riskinizi de azaltır.

Yeterli Miktarda Su İçin

Hidrasyon, sağlığın en önemli ve genellikle gözden kaçan bir göstergesidir. Nemli kalmak, vücudunuzun en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca yeterince su içmemek yorgunluk, baş ağrısı ve zayıf bağışıklık gibi sorunlara sebep olur.

Kendinizi daha sağlıklı hissetmek için günde en az 8 bardak su içmeye özen gösterin.

Stresinizi Yönetin

Stresin sağlığınız üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Migrenden kalp problemlerine kadar birçok hastalık için tetikleyici bir faktördür. Ayrıca kan şekeri seviyenizi, hastalığa yatkınlığınızı, yiyecek seçimlerinizi ve kilonuzu etkileyebilir. Bu yüzden stresi yönetmenin sağlıklı yollarını bulmak önemlidir.

Resim yapmak, yürüyüş yapmak, bahçe işleriyle uğraşmak, müzik dinlemek gibi kendinize uygun stres azaltıcı aktiviteler bulun. Daha iyi bir stres yönetimi için meditasyon yapmayı düşünebilirsiniz.

Ayrıca sevdiklerinizle vakit geçirmek de olumsuz düşüncelerden kurtulmanın basit ama etkili yollarından biridir. Güvendiğiniz insanlarla nasıl hissettiğinizi paylaşmak, stresi ve gerginliği atmanıza yardımcı olabilir. Bu yüzden bu yıl sosyal ilişkilerinizi geliştirmek için daha fazla çaba gösterin.

Uykunuza Önem Verin

Yeterli ve kalite bir uyku sağlıklı bir yaşam için oldukça önemlidir.

Yeterli miktarda uyumamanın insülin direncini arttırmak, iştah hormonlarınızı bozmak ve fiziksel performansınızı azaltmak gibi etkileri vardır. Ayrıca kalitesiz bir uyku, kilo alımı ve obezite için risk faktörlerinden biridir. Bu yıl sağlığınız için daha kaliteli bir uyku düzenine sahip olmayı deneyin.

Güncel İçeriklere Göz At