Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
Süper gıdaların 5 bilimsel faydası

Süper Gıdaların 5 Bilimsel Faydası

Süper gıdaların sağlığınız için ne kadar faydalı olabileceğini biliyor musunuz?

Süper gıda kavramı pazarlama dünyasından çıkmış olsa da, bazı yiyeceklerin besleyiciliği düşünüldüğünde gerçekten onların süper olduğunu söylememiz yanlış olmaz. Hangi yiyeceklerin süper gıda olduğunu belirlemek için bilimsel bir kriter yoktur. Ancak bazı gıdaların insan sağlığına faydalarını dikkate aldığımızda neden onlar için süper gıda dendiğini anlayabiliriz.

Dilerseniz şimdi gelin, süper gıdaların bilimsel olarak kanıtlanmış faydalarına göz atalım.

Turunçgiller: Göz Hastalıklarını Önlemede Faydalı Olabilir

Turunçgiller genellikle içerdiği lif ve C vitamini nedeniyle süper gıda olarak tanımlanır. Greyfurt, limon ve portakal gibi turunçgiller harika tatlarının yanında kalorileri düşük ve içerdiği su miktarı yüksektir.

2018’de yayınlanan bir araştırmaya göre; her gün portakal yiyen 50 yaş üstü kişilerle, hiç portakal yemeyenlere kıyasla sarı nokta hastalığına (makula dejenerasyonu) rastlanma ihtimalinin %60 daha az olduğu bulunmuştur.

Orman Meyveleri: Beyni Sağlıklı Tutar

Böğürtlen, çilek, yaban mersini ve ahududu gibi meyvelerin besin değerleri birbirinden farklı olsa da düşük kalorili ve lif oranı yüksek olmaları sebebiyle, her biri oldukça faydalıdır. 2018 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre; orman meyveleri içerdiği antioksidanlar sayesinde kansere karşı mücadele etmeye yardımcı olmaktadır.

2019’da yapılan başka bir incelemeye göre ise, yaban mersini sahip olduğu güçlü antioksidanlar sayesinde diyabet ve Alzheimer gibi hastalıkların riskini azaltabilmektedir.

Brokoli: Kanser Riskini Azaltabilir

Beslenme ve Diyetetik Akademisi’ne göre; turpgillerin (brokoli, brüksel lahanası, karnabahar, lahana) kanser riskini azaltma, kalp krizi ve felç gibi sorunları önlemede oldukça faydalıdır. Ayrıca geçmiş araştırmalara göre, lifle dolu bu turpgiller verdiği tokluk hissi sayesinde kilo vermede oldukça yardımcı olmaktadır.

Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler: Kolorektal Kanserini Önleyebilir

Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü’ne göre roka, lahana, ıspanak, marul ve pazı gibi koyu yapraklı yeşillikler içerdiği diyet lifi sayesinde kolorektal kanserini önlemede yardımcı olabilir.

Avokado: Çoklu ve Tekli Doymamış Yağ Sağlar

Avokado keyifli bir meyve olmanın yanında oldukça değerli besinler de içerir. ABD Tarım Bakanlığı’nın verilerine göre yarım avokado 29 miligram (mg) magnezyum sağlar, bu da günlük ihtiyaç duyulan değerin yaklaşık %7’sine karşılık gelmektedir. Ayrıca Amerikan Kalp Derneği’nin 2017 yılında yayınlanan tavsiyesinde tereyağı gibi gıdalarda bulunan doymuş yağların, avokado gibi gıdalardaki yağlarla değiştirilmesinin kalp hastalığı risklerini azaltacağı belirtilmiştir.

Güncel İçeriklere Göz At