Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
uyku-oncesı-rutini

Uyku Öncesi Rutini Nasıl Oluşturulur?

Bir uyku öncesi rutini oluşturmak, kendiniz için yapabileceğiniz en akıllıca şeylerden biridir. Günün koşturmacasının ardından yavaşlayabilir ve en önemli şeye odaklanabilirsiniz. Uyku öncesi rutini, en basit haliyle yatmadan önceki birkaç saat içerisinde aynı sırayla gerçekleştiğiniz bir dizi aktiviteyi içerir. İçerik kişiden kişiye göre değişebilir. Ancak genellikle sıcak bir duş, müzik dinlemek veya meditasyon yapmak gibi sakinleştirici aktiviteleri içerir.

Uyku Öncesi Rutini İçin 6 Öneri

Uyku öncesi rutini, uygulaması kolay ve kendinize bakmakla ilgili olmalıdır. Bu rutini benimsemek birkaç gecenizi alabilir, ancak sabırlı olun.   

Bir Uyku Vakti Belirleyin

Doğal uyku-uyanıklık döngünüzün bir parçası olarak, beyniniz uyumadan birkaç saat önce uyumak için yavaşlamaya başlar. Bu süreci daha etkili hale getirmek için uyku öncesi rutini oluşturmak oldukça faydalıdır. İlk olarak, yatma ve uyanma saatlerinize karar verin ve her gün bu programa bağlı kalın. Tutarlı bir uyku rutini izlemek, beyninizin uyku vakti geldiğinde doğal olarak yorgun hissetmesini sağlayacaktır.

Söylediğimiz gibi, uyku rutininize her gece tutarlı bir saatte başlamak önemlidir. Bunun için başlangıçta bir uyku zamanlayıcısı veya alarm kullanabilirsiniz. Bu, elinizi diğer işlerden çekme ve yatma vaktinin geldiğine dair bir hatırlatma olacaktır.

Elektronik Cihazları Bırakın

Düşündüğünüzün aksine, sevdiğiniz diziler veya Instagram’da gezinmek rahatlamanıza yardımcı olmaz. Bilgisayar, televizyon, tablet veya telefon gibi elektronik cihazların tümü güçlü mavi ışık yayar. Bu cihazları kullandığınızda mavi ışık beyninizi doldurur ve gündüz olduğunu düşünmesi için kandırır. Bu nedenle beyniniz, melatonin üretimini baskılar ve uyanık kalmaya çalışır.

Beyninize oyun oynamayın. Uyku öncesi rutininizin başında elektronik cihazlarınızla vedalaşın. Mümkünse geceleri elektronik cihaz kullanmaktan kaçının.

Yatmadan Önce Hafif ve Sağlıklı Beslenin

Gece geç saatlerde yemek yemek ve yatmadan önce alkol almak sağlıksız uyku alışkanlıkları yaratır. Ayrıca hazımsızlığa ve asit reflüsüne sebep olur. Ancak aç yatmak da midenizi bozar ve uykuya dalmayı zorlaştırır. Gece geç saatlerde yemek yemeniz durumunda, hafif atıştırmalıklarla midenizi sakinleştirecek bir orta yol bulun.

Yatmadan önce melatonin seviyenizi yükseltmek için yulaf ezmesi, yoğurt ve fındık gibi sağlıklı seçenekleri deneyin. Ayrıca kafeinsiz bitki çayları, zihni sakinleştirmenin ve uykuya dalmanın başka bir iyi yoludur.

Meditasyon Yapın

Meditasyon uygulamaları uyku kalitenizi artırır. Özellikle farkındalık meditasyonu, düşüncelerinize izin vermeyi ve duygularınızı yönetmeyi öğretir. Böylece uyku dalmaya konusunda stres yapmak yerine kolayca uyumanıza yardımcı olur.

Gözlerinizi kapatarak ve kendinize düşüncelerinize odaklanma izni vererek farkındalık meditasyonu yapmayı deneyin.

Ilık Bir Duş Alın

Uyumadan bir veya iki saat önce duş almak vücut ısısını düşürür ve sağlıklı uykuyu teşvik eder. Zihninizi ve bedeninizi rahatlatmak için yatmadan bir saat önce ılık bir duş almayı düşünün. Vücudunuz ısınacak ve su buharlaştıkça hızla soğuyacak, böylece kendinizi yorgun ve rahatlamış hissetmenizi sağlayacaktır.

Müzik Dinleyin

Yatmadan önce müzik dinlemek zihinsel takıntılarınızı bırakmanıza yardımcı olur. Sizi rahatlattığı sürece ne tür bir müzik dinlediğiniz önemli değildir. Gözlerinizi kapatın, müziği dinleyin ve sizi endişelerinizden uzaklaştırıp sakinleştirmesine izin verin.

Güncel İçeriklere Göz At