Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
Yaban Mersini Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yaban Mersini Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yaban mersini harika tadı ile popüler bir yaz meyvesidir. Taze toplanmış olarak yenilebileceği gibi birçok tarife de dahil edilebilir. Harika tadının yanında sağlık için de oldukça faydalı olduğu kesin bir gerçektir. Yapılan araştırmalara göre yaban mersininin kalp hastalığı ve kanser gibi sağlık sorunlarına karşı faydalı olduğu; ayrıca kemik ve zihinsel sağlığı korumada etkili olduğu görülmüştür. Bunlar dışında cilt sağlığı, tansiyon ve diyabet yönetimi için de oldukça faydalı olabilir.

Şimdi gelin yaban mersininin faydalarını yakından inceleyelim.

Kemik Sağlığı

Yaban mersini içerisinde her biri kemiğin bileşeni olan demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum, çinko ve K vitaminini barındırır. Bu vitamin ve minerallerin yeterli miktarda alınması iyi bir kemik sağlığı oluşturulmasında önemli bir rol oynar.

K vitaminin yeterli miktarda alınmaması genellikle kemik kırığı gibi sorunlarla ilişkilendirilmektedir. Yaban mersini içerdiği K vitamini sayesinde kalsiyum emilimini artırarak kemik sağlığının korunmasında yardımcı olur. Ayrıca demir ve çinko, daha güçlü kemik yapısının oluşmasını sağlar.

Cilt Sağlığı

Kolajen, insan vücudunun temel yapı taşlarından biridir ve cildin destek sistemidir. C vitaminine dayanır ve güneş veya kirlilik gibi etmenlerin sebep olduğu cilt hasarlarının önlenmesinde rol alır. Ayrıca C vitamini kolajenin cilt dokusunu iyileştirme ve kırışıklar üzerindeki iyileştirici gücünü artırabilir.

Bir fincan yaban mersini, bir insanın günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %24’ünü karşılar. Bu bilgi neredeyse tek başına yaban mersininin cilt sağlığındaki önemini vurgulamaktadır.

Kalp Hastalıkları

Yaban mersininin içerdiği lif, potasyum, C vitamini ve B6 vitamini kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca yaban mersininin içindeki B6 vitamini ve folat, kalp hastalıklarına sebep olabilecek homosistein birikimini önler.

Birleşik Krallık’ta yapılan bir araştırmada haftada en az 3 porsiyon yaban mersini tüketen kadınlarda kalp krizi riskinin daha az olduğu bulunmuştur.

Kanser

Yaban mersininin içindeki çeşitli bitkisel besinler, A ve C vitamini serbest radikallerin zararlarına karşı faydalı olabilecek antioksidanlar olarak rol alırlar. Bu konuda yapılan araştırmalar antioksidanların tümör büyümelerinin önüne geçebileceğini ve vücuttaki iltihapları azaltabileceğini göstermiştir. Ayrıca akciğer, pankreas ve kolon kanserlerini önlemede faydalı olabileceği düşünülmektedir.

Akıl Sağlığı

Yapılan araştırmalar yaban mersini tüketiminin bilişsel işlevlerdeki düşüşü yavaşlattığını göstermiştir. Araştırmalarda ayrıca, yaban mersininin motor koordinasyonunu ve kısa süreli hafızayı iyileştirmede faydalı olabileceği bulunmuştur.

Güncel İçeriklere Göz At