Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
yoga-cesitleri

Yoga Çeşitleri Nelerdir?

Yoga hem zihinsel hem de fiziksel refahın artmasına yardımcı olarak beden ile zihin arasında bir uyum oluşturan egzersiz şeklidir. Ana vatanı Hindistan olan yoga, milattan önce 3000 yılından beri var olan ve günümüzde de hala devam bir uygulamadır. Farklı yoga çeşitleri olsa da hepsi kişinin kendisini dinlemesini sağlamak ve genel sağlık düzeyini artırmak gibi ortak bir hedefe odaklanır. Bu yoga çeşitlerini evinizin rahatlığında uygulayabilir ve tüm faydalarından yararlanabilirsiniz. Yoganın en iyi yanı, bir mat ve yarım saatlik bir süre dışında hiçbir şeye ihtiyacınız olmamasıdır.

Yoga gerek fiziksel gerekse zihinsel sorunları tedavi etmek için terapötik bir araçtır. Yoga çeşitleri genellikle belirli sağlık sorunlarını hedeflemesi sebebiyle birbirinden farklılık gösterir. Örneğin, yoga terapi sırt ağrısı gibi sorunları iyileştirmeyi amaçlar. Bu yüzden yoga yapmaya başlamadan önce yogadan beklentilerin ve neye ihtiyaç duyulduğunun belirlenmesi önemli olabilir.

Hatha Yoga

Klasik yoga olarak bilinen hatha yoga, fiziksel pratiğe dayanan tüm yoga stillerini ifade eder. Dengeleyici özelliği sebebiyle en yaygın kullanılan yoga çeşididir. Çakralar ve enerji noktaları arasında uyum üzerine çalışır. Özellikle yogaya yeni başlayan kişiler için oldukça uygundur. Fiziksel olarak zinde kalmaya, genç görünmeye yardımcı olur. Ayrıca sürekli olarak uygulanma kilo kaybını teşvik edebilir.

Asthanga Yoga

Güç yogası olarak da bilinen ve nefes tekniklerinin önemli bir yer tuttuğu yoga çeşididir. Sakinleşme ve dinginlik arayışında olanlar için iyi bir tercih olabilir. Ancak zor pozisyonlar içerdiği için yeni başlayanlar için uygun değildir.

Vinyasa Yoga

Vinyasa yoga, akış halindeki asanaları ve nefes tekniklerini içerir. Bir pozdan diğerine geçiş akıcı bir şekilde nefes ile sağlanır. Ritmik hareketleri içerir, bu yüzden dans gibi hareketli bir meditasyon şeklinde uygulanabilir. Yüksek yoğunluklu egzersizleri sevenler için iyi bir seçim olabilir. Anksiyete, depresyon ve tansiyona karşı olumlu etkileri olabilir.

Yin Yoga 

Yin yoga, kasların esnemesini amaçlayan ve asanalarda çok daha uzun süre kalınmasını içeren bir yoga çeşididir. Geçişlerin yavaş olması ve asanalarda uzun süre kalınması sebebiyle yeni başlayanlar için uygun bir yoga çeşidi olabilir. İç huzuru bulmaya yardımcı olan meditatif bir uygulamadır.

Kundalini Yoga

Kundalini, omurganın en alt kısmında bulunduğuna inanılan bir enerjidir. Kundalini yoga da adını bu enerjiden alır. Meditasyon ağırlıklı olan bu yoga çeşidi, meditasyon ağırlıklıdır ve alt omurgada hapsolmuş kundalini enerjisinin serbest bırakılmasını içerir. Zihin, beden ve duygu bütünlüğü sağlar. Spiritüel deneyimler edinmek isteyen kişiler için iyi bir seçim olabilir.

Güncel İçeriklere Göz At