Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
yoga nın bilim tarafından desteklenen 7 faydası

Yoganın Bilim Tarafından Desteklenen 7 Faydası

Modern medya ve reklamcılık genellikle yoganın sadece fiziksel pozlarla ilgili bir aktivite olduğunu düşündürse de yoga aslında nefes çalışması, ritüel ve hatta meditasyon gibi uygulamalarla ilişkilidir.

Yoganın faydalarına ilişkin bilimsel araştırmalar henüz ön hazırlık niteliğinde olsa da şuana kadar yapılan araştırmalar yoga uygulamacılarının binlerce yıldır bildikleri ile oldukça paraleldir. Yoganın yaşam kalitesini artıran birçok faydası görülmektedir.

Dilerseniz yoganın bilimsel olarak desteklenen 7 faydasına göz atalım.

Esnekliği Artırır

Yoganın giderek popülerleşmesinin ardından, yoganın faydaları üzerine dünya çapında yapılan bir araştırma sonucu, yoganın tercih edilmesinin ana sebebinin “esneklik” olduğunu göstermektedir.

Esneklik bilindiği gibi fiziksel sağlığın önemli bir parçasıdır. Yoga, yoğunluğu orta dereceden yükseğe kadar değişen farklı stiller yapılabilir. Yapılan araştırmada en düşük yoğunluktaki stillerin bile esnekliği artırdığı görülmüştür. Ayrıca 65 yaş üstü yetişkinlerde dahi esnekliği geliştirmede faydalı olduğu bulunmuştur.

Stresten Kurtulmaya Yardımcı Olur

İnsanların neden yoga yaptığına dair en çok belirtilen ikinci sebep stresi azaltmasıdır. Amerikan Psikoloji Derneği’nin paylaştığı verilere göre Amerikalı yetişkinlerin %84’ü uzun süreli stresin etkisi altında yaşıyor. Bu açıdan bakınca yoganın stresten kurtulmak için tercih edilmesi daha mantıklı hale geliyor. Ayrıca bilim de yoganın stresi azaltmada etkili olduğunu destekliyor.

Fiziksel hareketler yoganın sadece bir parçasıdır. Özelikle yoganın içerdiği meditasyon ve nefes çalışması gibi uygulamaların stresi azaltmada etkili olduğu görülmüştür.

Zihinsel Sağlığı İyileştirir

Yoga temelli tedavi yöntemlerinin depresif semptomlar üzerindeki etkisini inceleyen bir araştırma yoganın majör depresif bozukluk için etkili bir tedavi yöntemi olduğu sonucuna ulaşmıştır. Yoganın hem fiziksel yönü hem de nefes uygulamalarının depresif belirtileri iyileştirdiği görülmüştür.

Kaygıyı Azaltır

Amerika Anksiyete ve Depresyon Derneği’nin açıkladığına göre kaygı bozukluğu ABD’de görülen en yaygın ruh sağlığı problemidir. Yapılan birçok araştırma yoganın kaygı bozukluğu için alternatif bir tedavi olabileceğini göstermiştir.

Bağışıklığı Güçlendirir

Kronik stres bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkiler. Bağışıklık tehlikeye girdiğinde ise hastalığa karşı daha savunmasız olursunuz. Önceki bölümlerde bahsettiğimiz gibi yoganın stres ve kaygıyı azaltması dolayısıyla bağışık sistemini güçlendirmesi arasında güçlü bağlantılar bulunmuştur.

Uykuyu Daha Verimli Hale Getirir

Yapılan çalışmalar yoganın insanların daha çabuk uykuya dalmasını kolaylaştırırken, daha derin bir uyku uyumalarına da yardımcı olduğunu göstermiştir.

Beyin İşlevini İyileştirir

Araştırmalar yoganın gerçekten de bir zihin-beden egzersizi olduğunu göstermiştir. İncelemelerde yoga yapmanın beynin motivasyondan, dikkatten ve yürütücü işlevlerden sorumlu alanlarını aktive ettiği bulunmuştur.

Güncel İçeriklere Göz At