Yeni Üyelere Özel İlk Siparişte %10 İndirim - İndirim Kodu: angeldust10
orman-meyvelerinin-bilinmeyen-5-faydasi

Orman Meyvelerinin Bilinmeyen 5 Faydası

Orman meyvelerinin lezzeti ve besleyiciliği dışında sağlığınız için sayısız faydası olduğunu biliyor muydunuz? Onlar yiyebileceğiniz en sağlıklı besinler arasında.

İşte orman meyvelerini daha fazla tüketmek için 5 harika sebep!

Antioksidanlarla Doludur

Orman meyveleri, içerdiği antioksidanlar sayesinde serbest radikalleri kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Serbest radikaller az miktarda olduğunda faydalı olan ancak sayıları arttığında hücrelere zarar vererek oksidatif strese neden olabilen moleküllerdir.

Bir araştırma; yaban mersini, ahududu ve böğürtlenin yaygın olarak tüketilen meyveler arasında en yüksek antioksidan seviyesine sahip olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte bu meyvelerdeki antioksidanların oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabileceği görülmüştür.

Yüksek Lif İçerir

Orman meyveleri, çözünür lif de dahil olmak üzere iyi bir lif kaynağıdır. Birçok araştırma çözünür lif tüketiminin sindirim sistemindeki yiyeceklerin hareketini yavaşlattığını, açlığı azalttığını ve tokluk hissini artırdığını göstermiştir. Bu, kalori alımını azaltmaya yardımcı olabilir ve kilo yönetimini kolaylaştırabilir.

Bu konudaki bir çalışma, lif alımını artırmanın daha az kalori alımını sağlayabileceğini  göstermiştir.

Vitamin ve Mineral Kaynağıdır

Orman meyvelerinin kalorisi oldukça düşüktür. Yüksek oranda antioksidan içermelerinin yanında birçok vitamin ve mineral de barındırırlar.

Özellikle çilek C vitamini bakımından oldukça yüksek içeriğe sahiptir. Bir araştırmaya göre, 150 gram çilek günlük C vitamini ihtiyacınızın %150’sini karşılar.

Kan Şekerini ve İnsülin Tepkisini İyileştirmeye Yardımcı Olur

 Çalışmalar orman meyvelerinin insülin duyarlılığını arttırmaya yardımcı olabileceği ve hücreleri yüksek kan şekeri seviyelerinden koruyabileceğini göstermiştir. Daha da önemlisi bu faydaların hem sağlıklı kişilerde hem de insülin direnci olan kişilerde sağlanabileceği bulunmuştur.

Ayrıca orman meyveleri yüksek karbonhidratlı yiyeceklere veya smoothielere dahil edilerek tüketildiğinde kan şekerini ve insülin tepkisini iyileştirebilir.

Bu konudaki 6 haftalık bir çalışmada püre haline getirilmiş 150 gram çileği (veya karışık orman meyvelerini) ekmekle tüketmenin tek başına ekmek tüketmeye kıyasla insülin seviyelerini %24-26 oranlarında azalttığı görülmüştür.

Kolesterol Seviyesini Düşürmeye Yardımcı Olur

Orman meyveleri kalp dostu besinlerdir.

Obezite hastalarında yapılan bir çalışmada 8 hafta boyunca dondurularak kurutulmuş yaban mersini yiyen kişilerin LDL (kötü) kolesterol seviyelerinin %28 oranında azaldığı görülmüştür.

Güncel İçeriklere Göz At